Drvo postaje dobro od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a tvrtke registrirane za proizvodnju namještaja, papira, raznih građevina i opreme, glazbala i igračaka stječu prioritet u raspodjeli drvne sirovine u vlasništvu države, pripast će im čak 70% od proizvedenih količina, piše Poslovni dnevnik.
Ova nova pravila donosi Zakon o preradi i uporabi drva, proizvodima od drva i namještaju izrađen u Ministarstvu poljoprivrede i o kojem javna rasprava traje do 29. travnja.
Čak 88% ukupne drvne zalihe u vlasništvu države
Ipak, vanjskotrgovinski podaci niz godina svjedoče da u izvoz mahom odlazi sirova drvna masa dok drvoprerađivači ostaju bez sirovine i stoga na strana tržišta ne mogu plasirati veće količine cjenovno znatno skupljih proizvoda.
Tako je prošle godine izvozom namještaja ostvareno 352 milijuna dolara, a izvozom drva i drvnih proizvoda 612 milijuna.
Istodobno su lani na uvoz namještaja potrošena 304 milijuna dolara te na uvoz drva i drvnih proizvoda još 195 milijuna.
"Visoki profiti u šumarstvu nespojivi su s lošim prilikama u preradi drva. Postojeći model prodaje trupaca po javnom nadmetanju i ugovoru s Hrvatskim šumama nije idealan. U stručnim krugovima prevladava mišljenje da je raspoloživa sirovina više nego dostatna za cjelokupne potrebe hrvatskih finalista pa treba uspostaviti model kupoprodaje sirovine koji će uvažavati vlasničke odnose, razvojne interese, tržišne mehanizme te ponudu i potražnju", pojašnjava zakonodavac motiv odluke da konačno stane u zaštitu domaće drvoprerađivačke industrije.
Riječ je, navodi se, o vrlo specifičnom gospodarskom interesu od nacionalnog značaja s obzirom da je drvoprerađivački sektor uglavnom dislociran u ruralnim područjima. U interesu poticanja ravnomjernog razvoja ruralnih prostora ali i održivog razvoja ukupna gospodarstva, navodi zakonodavac, odlučio se za ovaj radikalan zaokret u odnosu na dosadašnju praksu.
Drugi pokušaj
Ključni detalji su osnivanje Burze u roku šest mjeseci od usvajanja zakona i Hrvatskog drvnotehnološkog instituta do kraja ove godine. Tvrtke koje od Hrvatskih šuma kupe drvnu sirovinu imat će obvezu putem Burze tržne viškove prvo ponuditi ovdašnjim drvoprerađivačima i tek ako izostane njihov interes mogu iz izvoziti. Drvnotehnološki institut će biti zadužen za protok znanja u gospodarstvo.
Direktor Drvnog klastera Marijan Kavran zadovoljan je novim zakonom za koji će u Saboru biti zatražena hitna procedura. Ocjenjuje da se konačno štite strateški interesi domaćih tvrtki koje se bave preradom drvne sirovine, jamči im se dugoročna opskrba i uvodi red na tržište.
Kavran podsjeća da je istovjetan zakon u rujnu 2007. godine prihvatila ondašnja Vlada, ušao je čak i u saborsku proceduru, no potom je stopiran. Drvoprerađivači se nadaju, kaže Kavran, da će ovoga puta zakon zaživjeti.
Ostvari li zakonodavac i najavu da će provesti standardizaciju i kategorizaciju uredskog namještaja u tijelima državne uprave koja je značajan kupac, poštujući načela prepoznatljivosti i stvaranja vizualnog identiteta, to drvoprerađivačima otvara novu nišu za plasman.
Uz to, zakon uvodi i obvezu da u brdsko-planinskim područjima 20% pročelja novih građevina mora biti od drva, a na ostalim lokacijama drvo mora biti zastupljeno najmanje pet posto od ukupnog volumena građevine.
Izvor: Poslovni dnevnik