Talenti danas su puno ambiciozniji i spremniji tražiti zaposlenje ili prakse, kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu.
Današnji mladi talentirani studenti i zaposlenici spremniji su na međunarodnu mobilnost, dokazivanje u Hrvatskoj ih ne zadovoljava i žele se dokazati na međunarodnoj sceni, zaključili su sudionici okruglog stola "Svi smo mi talenti", održanog u sklopu Virtualnih dana karijera i znanja 2014.
Biti 'talent' ne znači 'postati menadžer'
Studenti koji danas završavaju školovanje, današnja 'Y generacija', u pravilu jasno znaju gdje žele raditi, ali iza te vizije moraju stajati i trud te želja za učenjem. Ako mlada osoba ne pokazuje trud i upornost, teško da će dostići stupanj koji ona sama, ali i njen poslodavac priželjkuju. Jednako tako, često se događa da su mladi zaposlenici nestrpljivi - očekuju brzo i u pravilu hijerarhijsko napredovanje. Ipak, sudionici okruglog stola se slažu da je talent osoba koja ima potencijal preuzeti odgovornije zadatke od onih koje je dobila na početku zapošljavanja. To ne podrazumijeva hijerarhijsko napredovanje (preuzimanje menadžerske pozicije), već povećanje stručnosti, opsega posla i veće autonomije u obavljanju posla (preuzimanje pozicije stručnjaka za određeno područje unutar poduzeća).
Talent je osoba koja je spremna na promjene
Za razvoj talenta nema dobne granice. Često se već u prvim danima rada može zaključiti je li osoba potencijalni talent, ali nerijetko postoje i zaposlenici koji imaju potencijal, međutim okolnosti su takve da još nije sazrelo vrijeme za njihov daljnji razvoj. S obzirom da ograničenje nema, sudionici okruglog stola zaključuju da zaposlenici ne trebaju biti opterećeni time jesu li ili nisu 'talenti'. Iskustvo, naime, pokazuje da to može stvoriti pogrešna očekivanja i nestrpljenje, što kod mladih zaposlenika dovodi do sindroma izgaranja. Umjesto toga, fokus svakog zaposlenika trebao bi biti da svoj posao radi najbolje što može, stavlja naglasak na učenje i koristi svaku danu priliku za profesionalni razvoj. Takvim ponašanjem, naime, zaposlenik stvara preduvjete da ga poslodavac prepozna kao talent u koji želi ulagati.
Razvoja talenta nema bez fleksibilnosti i poticanja dijaloga
Studenti koji kreću u svijet rada moraju biti svjesni da su promjene u karijeri danas normalna pojava. Rotacije na drugim radnim mjestima, promjena službi i sektora te napredovanje u smjeru koji nije izvorno vezan uz školovanje danas su normalna pojava. Iz tog razloga za mlade pojedince možda nije toliko važno što žele raditi, već koliko dobro poznaju sebe i svoje kompetencije.
Na menadžerima je da preuzmu ulogu coacha te jasno i iskreno daju povratne informacije te definiraju kako kompanija može razvijati potencijal svakog pojedinog zaposlenika kojeg je prepoznala kao 'talent'. Jednako tako, važno je da mladi zaposlenici znaju primiti povratnu informaciju, što nerijetko podrazumijeva i konstruktivnu kritiku, a praksa pokazuje da to često puta nije lako. Sudionici okruglog stola slažu se da u hrvatskoj poslovnoj zajednici davanje povratne informacije od strane menadžmenta, ali i zaposlenika, svakako je područje u kojem ima prostora za poboljšanja.
Zaključno, sudionici okruglog stola mladima su savjetovali da budu otvoreni prema svim radnim opcijama te da se ne opterećuju previše definiranjem razvoja svoje karijere, budući da je dinamika na tržištu rada velika i sve se češće otvaraju područja i radna mjesta za koja nas formalni sustav obrazovanja ne priprema. Stoga treba biti otvoren za sve mogućnosti te iskoristiti svaku priliku za učenje i razvoj.