Iako je Norveška bogata zemlja, mnogi u njoj su prezaduženi. Posebno mladi koji 'ne znaju s novcem'.
OECD iznio je podatak da je osobna i zaduženost kućanstava u Norveškoj viša nego bilo gdje u Europi. Tome uvelike pridonose visoke cijene nekretnina, ali i činjenica da Norvežanima teško pada razmišljanje 'što će biti sutra'.
Blagostanje Norvežana je vidljivo: oko središta Osla mogu se vidjeti skupi 'terenci', luke su pune skupih brodica, svatko ima vikendicu.
Sve to Norvežani mogu zahvaliti zakladi u koju se slijeva dohodak od njihove nafte i plina, u kojoj se trenutno nalazi više od 800 milijardi eura, za nešto manje od pet milijuna stanovnika te zemlje.
Usprkos tome, Norvežani su na samom europskom vrhu po svojim individualnim zaduženjima. Trond Bentestuen koji je na čelu odjela za poslovanje s građanima najveće norveške banke DnB se žali kako su Norvežani postali previše nemarni prema novcu i uvjereni su kako, ma što činili i koliko god potrošili, uvijek je tu država koja će im pomoći.
“Mi smo među najimućnijim zemljama na svijetu i mislim da nas je to bogatstvo učinilo pomalo lijenima. Mi Norvežani moramo učiti od drugih Europljana. Oni bolje razmišljaju i donose odluke tako da smo mi (u banci) odlučili regrutirati obitelji iz tih zemalja da nauče našu djecu kako da upravljaju s onim što imaju”, kaže Bentestuen za Deutche Welle.
Početkom godine poveo je inicijativu svoje banke da pronađu takve “štedljivce” koji bi bili dio obrazovnog programa banke za osobne financije, osobito za školarce osnovnih škola u Norveškoj.
Izbor je pao na poljsku obitelj četrdesetogodišnje Dorote Dzuiubalke. Njezin prvi dojam je jasan: “Norvežani ne razmišljaju o svojoj financijskoj budućnosti jer uvijek njihova država skrbi za njih. Nema ničeg lošeg u tome, ali ponekad je dobro kad imate osjećaj kako imate nadzor i punu odgovornost za svoj život.”
“Mislim da je najvažnija stvar raditi mjesečno knjigovodstvo. Provjeriti na što vam odlazi novac i da si možete postaviti pitanje, trebam li doista trošiti toliko novca?”, zaključuje Poljakinja.
Po ispitivanjima OECD-a, u drugim zemljama Europe je prosječno 9,5% stanovništva opasno prezaduženo, u Norveškoj je ta stopa oko 30%!
S jedne strane, jedva da se netko mora bojati za budućnost: nezaposlenost je niska – oko 4%, a plaće su odlične. Ali zašto usprkos tome mnogi od njih žive “u minusu” i zadužuju se “preko glave”?
Ellen Nyhus koja se bavi ekonomskim ponašanjem i predaje na sveučilištu Agder u Krisiansandu objašnjava: “Mislim da je mnogim mladima šok kad napuštaju domove svojih roditelja. Do tada su živjeli ugodnim životom u domu srednjeg sloja i onda im je vrlo teško prilagoditi svoje izdatke mnogo manjim prihodima kakve imaju kao mladi zaposlenici.”
Izvor: Poslovni Puls