Pribroje li se neto plaći bonusi, visina prosječne mjesečne plaće iznosi 6.046 kuna, jednako kao u prethodnom kvartalu.
Prema podacima servisa MojaPlaća, u prvom kvartalu 2019. godine prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj je iznosila 5.763 kune, što je 0,7% manje nego u prethodnom kvartalu. U odnosu na isto razdoblje 2018. godine prosječna neto plaća je 3% viša.
Medijan* plaće je nešto niži i iznosi 5.300 kuna što znači da je veći broj ispitanika koji prima plaću manju od navedenog prosjeka nego onih ispitanika čija je plaća viša od njega.
Osim kategorije top managementa, gdje je plaća u prosjeku 112% viša od prosječne, najplaćenija zanimanja su ona iz područja tehnologije i razvoja (77% više od prosjeka), informacijskih tehnologija (+37%) i ljudskih potencijala (+31%).
Najmanje prosječne plaće imaju radnici u tekstilnoj i kožnoj industriji (-42%), radnici u pomoćnim zanimanjima (-38%) i radnici u uslužnim djelatnostima (-31%). U Turizmu i ugostiteljstvu radnici u prosjeku imaju 14% nižu plaću od prosječne.
Gledajući rast plaća od 2012. godine, najviše su rasle plaće u automobilskoj industriji (+33%), podršci korisnicima (+25%), Tehnologiji i razvoju (+25%) te u Turizmu i ugostiteljstvu (+23%).
Muškarci imaju 13% više plaće od žena
U posljednja tri mjeseca muškarci su imali u prosjeku 13% višu plaću od žena te su u prosjeku zarađivali 6.149 kuna, dok su žene u prosjeku zarađivale 5.420 kuna.
Osobe sa završenim fakultetom imaju u prosjeku 44% višu plaću u odnosu na osobe sa srednjom stručnom spremom te 23% višu plaću od prosječne. Ispitanici sa srednjom stručnom spremom imaju 15% nižu plaću od prosječne, dok ispitanici s postdiplomskim ili MBA školom imaju 63% višu plaću od prosjeka. Viša stručna sprema povećava plaću za 5% u odnosu na prosjek te 24% u odnosu na srednju stručnu spremu.
Najbolje plaćaju privatne tvrtke u stranom vlasništvu
Plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu su 10% više od prosjeka te iznose 6.357 kuna. Plaće u tvrtkama u pretežno domaćem vlasništvu su 4% manje od prosjeka (5.527 kuna). Prosječne plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu nešto su niže od prosjeka (-1%) i iznose 5.713 kuna. Plaće u javnoj i lokalnoj samoupravi na razini su prosjeka (5.754 kuna).
U tvrtkama s manje od 10 zaposlenih prosječna plaća je 12% niža od prosjeka te iznosi 5.052 kune. U tvrtkama do 19 zaposlenika plaća je 2% niža od prosjeka (5.647 kuna). Najviša prosječna plaća je u tvrtkama većim od 1.000 zaposlenika te iznosi 6.176 kuna (7% više od prosjeka).
Plaća je i dalje najviša u Gradu Zagrebu
Najniže plaće zabilježene su u Brodsko-posavskoj (-17%), Bjelovarsko-bilogorskoj (-16%) te Virovitičko-podravskoj (-16%) županiji. Najviša prosječna plaća zabilježena je u Gradu Zagrebu (14% iznad prosjeka) te iznosi 6.560 kuna. Slijedi Istarska županija gdje su plaće 1% više od prosjeka.
Median (ili medijan)* je statistička vrijednost koja bolje odražava stvarno stanje. Matematički, to je broj koji razdvaja sortiranu listu brojeva točno na pola, čime se u praksi sprječava da na njegov iznos pretjerano utječu jako mali ili jako veliki iznosi plaća.
MojaPlaća.hr je servis koji prati iznose plaće za pojedina radna mjesta u Hrvatskoj i omogućuje usporedbu s plaćama u drugim zemljama: Slovačkoj, Češkoj, Mađarskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Litvi, Latviji, Estoniji, Makedoniji, Poljskoj, Bugarskoj, Sloveniji, Finskoj i Keniji. Istraživanje o visini plaća MojaPlaća.hr trenutno obuhvaća 296 radnih mjesta iz 36 djelatnosti. Prikupljanje ispitanika provodi se kontinuirano putem interneta, a trenutno je u istraživanju aktivno preko 45.000 ispitanika. Nakon godinu dana podaci ispitanika se brišu kako se u daljnjim analizama ne bi uzimali u obzir zastarjeli podaci.