Riječ je o sustavu mjera pod nazivom 'Garancija za mlade' koje za cilj imaju potaknuti bolju zapošljivost osoba mlađih od 30 godina.
Vlada Republike Hrvatske je prihvatila dvogodišnji plan provedbe plana 'Garancija za mlade' u svrhu što brže aktivacije osoba mlađih od 30 godina na tržištu rada, piše Poslovni.hr.
Kako se navodi u planu, brza aktivacija podrazumijeva dobivanje kvalitetne ponude – za posao, pripravništvo, ili nastavak obrazovanja – u roku od 4 mjeseca od trenutka napuštanja ili završetka obrazovanja ili ulaska u nezaposlenost. Neovisno o tome da je li osoba prijavljena u zavodu za zapošljavanje.
Preduvjet aktivacije mladih na tržištu rada
Sama Garancija za mlade ne garantira zapošljavanje, već predstavlja strukturnu reformu koja će omogućiti brzu aktivaciju mladih tražitelja posla u najkraćem mogućem roku. Plan provedbe Garancije za mlade u razdoblju od 2019. do 2020. ujedno je i pretpostavka za korištenje sredstava Inicijative za zapošljavanje mladih te sredstava Europskog socijalnog fonda namijenjenih za provedbu Garancije za mlade. Korisnici mjera iz Garancije mogu biti mladi u dobnoj skupini do 30 godina, koje ne rade, nisu u sustavu redovitog obrazovanja te nisu u sustavu obrazovanja odraslih.
Smanjenje stope nezaposlenosti mladih
Ministar rada Marko Pavić istaknuo je da je Garancija za mlade instrument kojim je Hrvatskoj od 2014.do 2020. na raspolaganju dvije milijarde kuna iz EU fonda, a do sada su tim sredstvima većinom financirane mjere aktivne politike zapošljavanja. Posebno je istaknuo da je Hrvatska smanjila stopu nezaposlenosti mladih s gotovo 50 posto na 21 posto.
Cilj je i zaustaviti iseljavanje mladih koji traže posao u inozemstvu, s obzirom da se od ulaska RH u EU, po podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, 6148 mladih osoba zaposlilo u inozemstvu. Mladi do 29 godina čine 28,9 posto ukupnog zapošljavanja u inozemstvu. Najveći broj ih se zaposlio u Njemačkoj, Austriji, Irskoj, Sloveniji, te Panami.
Izvor: Poslovni.hr