Bilo u startu, ekspanziji ili u situacijama koje su je izokrenule - svaka tvrtka ili biznis prije ili kasnije treba svoj plan rada. Jedan je od najvažnijih dokumenata firmi koje započinju s radom.
Plan rada tvrtke je više od opisa modela kompanije, njezinih proizvoda ili usluga. Plan rada tvrtke ima, osim stjecanja kapitala, više funkcija.
Međutim, ove dvije rečenice nisu u praksi tako jednostavne kako zvuče. Zbog toga će ovaj članak objasniti funkcije i sadržaj dobrog plana rada.
Plan rada je dokument koji se dostavlja potencijalnim investitorima kao što su banke, kooperacijski partneri ili individualni investitori. Za sve njih, plan rada, ima informacijsku funkciju – kolika je očekivana zarada, strategija tvrtke, planovi proširenja ili mogućeg partnerstva s drugim firmama. Pitanje svakog investitora je, dakako, pitanje zarade njegovog ulaganja. Prioriteti različitih tipova investitora razlikuju se po određenim ciljevima. Svatko od njih želi znati kakve su šanse za uspješan izlaz.
Plan rada nije samo glavni izvor informacija za investitore i ostale dobavljače kapitala. Štoviše on je važno oruđe za vlasnike i menadžere koji bi morali imati dobar uvid u razvoj vlastite tvrtke, njezine ciljeve, dionice i očekivanja dioničara. Kao rezultat, uprava dobije jasnu sliku o snazi tvrtke, ali i o njenim slabostima koje tada može poboljšati. Ako firma želi pribaviti dodatna financijska sredstva, informacija o očekivanoj zaradi je za investitore važna, te mora biti zasnovana na istinitim činjenicama.
Sadržaj plana rada
Praksa je pokazala da mnogi planovi rada - čak i oni najdetaljniji – imaju rupe. To može dovesti do nepotrebnih problema za vrijeme potrage za investitorima. Zbog toga bi se budući planeri trebali pridržavati slijedećih točaka:
1. Plan rada nije reklamni materijal
Naravno da će plan rada pokazati poduzetnikovu odlučnost i predanost poslu. Međutim, umjesto prodavanja usluga ili proizvoda firme, trebao bi učvrstiti povjerenje u posao. Posebno bi poduzetnici-početnici trebali naglasiti s čim su bolje upoznati: s proizvodima ili s tehnologijom. Plan rada bi trebao izostaviti izraze poput “nezaboravno iskustvo” ili “jedinstvena kvaliteta naših proizvoda”.
2. Tržište i marketing
Mnogi poduzetnici koji započinju posao imaju problema u određivanju dometa marketinških aktivnosti. Pogrešno je ograničiti budžet marketinga da bi se uštedio novac. Plan rada ne mora nužno sadržavati detaljan marketinški plan, ali bi trebao imati barem ideju o marketinškim aktivnostima koje se planiraju uz posao. Te aktivnosti trebaju biti u ravnoteži s veličinom posla, proizvodima, ciljanom skupinom potrošača i financijskom snagom tvrtke.
3. Financije
U plan rada nije dovoljno uvrstiti grubi pregled prodaje, profita i najvažnijih troškova za prvu godinu. Sve financije bi trebale biti prezentirane najdetaljnije moguće. Za veće izdatke bi bilo poželjno napisati dodatna objašnjenja. Što su financije jasnije, to su vjerodostojnije.
4. Kontradiktornost i nedostatak uvjerljivosti
Ovo je nažalost česta mana mnogih planova rada. Sve informacije moraju biti dosljedne u kontekstu totalnog plana rada. Ako tvrtka planira čvrsti razvoj na opadajućem tržištu, ili, na primjer, ne vidi potrebu da unajmi iskusnog financijskog menadžera unatoč očitim deficitima vlastitog menadžerstva, trebala bi barem dati čvrste razloge za to. Postoje mnogi primjeri poput ovog koji variraju od jednostavnih grešaka u proračunu do krivih prosudbi na tržištu s ozbiljnim posljedicama.
(T.K)