U travnju ove godine država je blokirala žiroračune oko 5.000 obrtnika zbog neplaćenih doprinosa. Financijska agencija navodi da se iz mjeseca u mjesec povećava broj blokiranih obrtnika.
Od travnja do lipnja u blokadu je dospjelo tisuću novih obrtnika. Najagilnija je kod prisilne naplate država, koja je krenula oštro se razračunavati sa dužnicima kako bi osigurala što bolji priljev novca u proračun.
U Ministarstvu financija doznajemo da je tijekom 2004. godine prisilno naplaćeno oko 1,6 milijardi kuna duga, što je, 70% više nego godinu ranije, kad je u proračun sjelo 990 milijuna kuna.
Oštriji kurs prema tvrtkama i obrtnicima koji ne plaćaju, potvrđuju i najnoviji podaci Financijske agencije o prisilnim naplatama. U prosincu 2004. godine u blokadi je bilo 11.600 obrtnika zbog 500 milijuna kuna neplaćenih doprinosa te 21.000 njih zbog 1,4 milijarde kuna neplaćenih poreza. Do kraja lipnja 2005. broj obrtnika u blokadi zbog neplaćena doprinosa popeo se na 16.500, a visina neplaćenih doprinosa na 828 milijuna kuna. Porezni se dug obrtnika u tom razdoblju smanjio za stotinjak milijuna kuna, ali se povećao broj obrtnika kojima je država sjela na račun zbog neplaćenih poreza.
Podaci Fine pokazuju da je pod blokadom i svaki treći obrtnik u državi i svaki treći aktivni poduzetnik. Dok blokirani obrtnici ukupno duguju 3,4 milijarde kuna, blokirane tvrtke imaju 10,8 milijardi kuna duga.
Najviše novca potražuje država, a nenaplaćene obveze od poduzeća i obrtnika penju se na 5,6 milijardi kuna!
Kad bi država uspjela naplatiti dug, pokrila bi, na primjer, pola ovogodišnjeg deficita u budžetu. Većina duga starija je od godinu dana, a tek 15% ili 850 milijuna kuna država potražuje unutar godinu dana. Ostalih 8,6 milijardi kuna blokirani sustavi duguju svojim poslovnim partnerima.
Blokada žiroračuna dužnika efikasna je samo kod onih koji koliko - toliko uredno posluju.
(V.K.)
Izvor:
Večernji list