Ove godine većina pripadnika baby-boom generacije u SAD-u, koju predstavljaju oni rođeni neposredno nakon II. Svjetskog rata, navršava 60 godina i priprema se za odlazak u mirovinu. Taj trend mogao bi, prema studiji Centra za starenje Sveučilišta u Indianapolisu, imati izuzetno negativne posljedice za američko gospodarstvo. Radna snaga, naime, konstantno stari, a kako stariji radnici odlaze u mirovinu tvrtke se muče ne samo s problemom popunjavanja njihovih radnih mjesta, već i s gubitkom njihovog iskustva i intelektualnog kapitala.
U studiji su navedena i mnoga zanimanja kod kojih će starenje i umirovljenja zaposlenika dovesti do kritičnog nedostatka radne snage i potrebnih radnih vještina u sljedećih pet godina. Ta zanimanja uključuju poslove u logistici, prometu, zdravstvenoj zaštiti i u ostalim industrijama kojima se sljedećih godina predviđa značajan rast.
Umjesto umirovljenja u za to predviđenoj dobi koja nije u skladu sa sve zdravijim i duljim životom Amerikanaca, stariji bi mogli i trebali odigrati značajnu ulogu u rješavanju rastućeg nedostatka radne snage i radnih vještina, navodi se u studiji. Oni sa sobom ne donose samo svoj intelektualni kapital i iskustvo, već i svoj društveni kapital – mrežu poslovnih kontakata.
Istraživanje je pokazalo da su zaposlenici stari 50 i više godina vrlo odani, sposobni i odgovorni. U prošlosti, kada je većina poslova bila fizički zahtjevnija smatralo se da su stariji radnici manje produktivni od njihovih mlađih kolega. No, kako se priroda posla izmijenila i više nema potrebe za napornim fizičkim radom, taj argument više ne stoji. Suprotno predrasudama, stariji radnici vrlo su vješti u nalaženju načina kako optimizirati produktivnost na mnogim zadacima. Također, njihova sposobnost da zadrže pozitivan stav i dobre odnose s mušterijama čini ih čak i vrjednijim zaposlenicima od njihovih mlađih kolega.
Stoga bi, navodi se u studiji, stariji zaposlenici trebali biti dio odgovora na nedostatak radne snage i radnih vještina, upravo zato što oni žele i trebaju raditi. Istraživanje je pokazalo da 80% od 77 milijuna pripadnika baby-boom generacije planira raditi dugo nakon što navrše godine za umirovljenje.
(T.B.)
Izvor:
IndyStar.com