U današnje vrijeme mlade majke moraju donijeti tešku odluku i odabrati između povratka na posao i ostanka uz novorođenče. One koje odaberu posao, na njega se uglavnom vraćaju zbog financijskih razloga ili zadovoljstva koje osjećaju pri obavljanju posla, a najčešće su razlozi povratka dvostruki.
Međutim, žene koje rade na bolje plaćenim poslovima primaju manje mjesečne naknade, čiji maksimum je 4.350 kuna za prvih šest te 2.500 u drugih šest mjeseci porodiljnog dopusta. To je osnovni motiv zašto se žene s visokom stručnom spremom i bolje plaćenim poslovima vraćaju na posao brže od ostalih mladih majki.
Jagoda Milidrag-Šmit iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske spomenula je i da se žene s rukovodećih pozicija vraćaju na posao već 42 dana nakon poroda, koliko iznosi obavezni porodiljski dopust i koliko traje babinje.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2005. godinu, slučajeva obaveznog porodiljnog dopusta, koji traje do šest mjeseci starosti djeteta bilo je 11.282, a 39.110 majki iskoristilo je dodatni porodiljni dopust do prve djetetove godine.
Profesorica psihologije i članica udruge Roda, Sonja Pribela-Hodap kaže kako majke u trenutku kada ostavljaju djecu radi odlaska na posao, osjećaju krivnju, brigu za djetetovu dobrobit, tugu, ljutnju na poslodavca, državu ili jaslice jer nisu omogućile bolje zadovoljenje potreba zaposlenih roditelja. Neke majke osjećaju i olakšanje zbog podjele odgovornosti prema djetetu te otvaranja novih interesa i tema za razgovor.
Pribela-Hodak pojasnila je da nije lako biti zaposlena majka te da se često javlja osjećaj želje za obavljanjem dva jednako vrijedna posla u punom radnom vremenu:
Osjećaj je to žongliranja s previše loptica u zraku koji nužno dovodi do osjećaja stresa. Stres i osjećaj da "nismo dobre jer nikako ne uspijevamo obaviti sve onako kako osjećamo da bismo trebale" dovodi do osjećaja krivnje, zaključila je Pribela-Hodak.
(T.N.)
Izvor:
Jutarnji list