Usporedno s razvojem komunikacijskih tehnologija, a time i Interneta, sociolozi predviđaju kako će se način rada sve više mijenjati. Također, predviđa se kako će uskoro više od 100 milijuna ljudi u svijetu raditi izvan svojih ureda, a već sada se zbog dinamike posla nerijetko radi kod kuće, na putu, u hotelu. Moglo bi se reći kako rad na daljinu vodi do brisanja granica između radnog i privatnog vremena, zbog čega je određivanje mjesta rada korak dalje u postizanju željene ravnoteže između privatnog i poslovnog.
Najpoznatiji modeli rada izvan ureda jesu rad od kuće te teleworking, odnosno rad s bilo koje lokacije upotrebom naprednih informacijskih tehnologija poput GPRS-a, Bluetootha, VPN-a i slično.
Nedavno istraživanje skandinavske telekomunikacijske kompanije Telia Sonare na tržištima na kojima posluje pokazalo je da sedam od deset manjih poduzetnika često radi izvan ureda. Premda su to očekivani rezultati za Skandinaviju, koja je vodeća europska makroregija u informatici i telekomunikacijama, trend rada izvan ureda zahvaća i ostatak Europe.
U Hrvatskoj također postoji niz tvrtki koje osim fleksibilnog radnog vremena svojim zaposlenicima sve više omogućuju i rad kod kuće. To se posebno odnosi na tvrtke iz IT sektora od kojih mnoge pripadaju svjetskim multinacinalnim kompanijama.
Međutim, rad od kuće pridonosi i produktivnosti zaposlenika. Naime, prema rezultatima istraživanju britanskog Institut of Directors, zaposlenik je oko 65% produktivniji radi li od kuće nego u uredu, što tvrtkama može uštedjeti velika sredstva. Jedan od razloga za to leži u činjenici da se zaposlenici na svojim radnim mjestima ne mogu 100% posvetiti projektu na kojem rade jer ih neprestano netko prekida ili im daje dodatne zadaće, što kod kuće nije slučaj.
Za primjer se često navodi British Telecom čijih oko 10%, od ukupno 110.000 radnika, radi od kuće čime godišnje uštede oko 70 milijuna funti, a sličan primjer je i njemački BMW, koji također prakticira taj način rada.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik