Mentalni problemi pogađaju svakog četvrtog Europljana barem jednom u životu i jedan su od većih zdravstvenih problema u Europskoj uniji sa značajnim gospodarskim i socijalnim posljedicama, objavila je Europska komisija.
Važnost mentalnog zdravlja treba priznati. Dobro mentalno zdravlje populacije preduvjet je za uspjeh EU-a kao gospodarstva znanja, rekao je europski povjerenik za zdravlje i zaštitu potrošača Markos Kyprianou.
Prema podacima Europske komisije, mentalni problemi pogađaju svakog četvrtog Europljanina barem jednom u životu i EU stoje između tri i četiri posto BDP-a. Tek svaka peta osoba sa ozbiljnim mentalnim problemima ima zaposlenje, prema 65% tjelesno hendikepiranih osoba.
Ispitivanje Eurobarometra o mentalnom zdravlju u EU pokazalo je da najviše problema, fizičkih i emocionalnih, imaju žene, stariji, umirovljenici i ljudi koji rade kod kuće.
U zadnjih 12 mjeseci psihološku pomoć potražilo je 13% ispitanika, sedam posto psihološke i emocionalne probleme pokušalo je riješiti lijekovima, tri posto je podvrgnuto psihoterapiji, a jedan posto hospitalizirano.
Javne konzultacije o mentalnom zdravlju, pokrenute u listopadu prošle godine, pokazale su da europski građani podržavaju razvoj obuhvatne strategije o mentalnom zdravlju na europskoj razini.
Strategija bi, po općoj ocjeni, naglasak trebala staviti na promicanje i prevenciju mentalnog zdravlja te na borbu protiv diskriminacije osoba s mentalnim problemima.
Ukazano je i na potrebu poboljšanja zdravstvenih sustava koji se bave mentalno oboljelima, a preporuča se i povećana suradnja zemalja članica na tom području.
(Hina)