Iako je pokrenut prije dvadeset godina, najsiromašniji europski studenti još uvijek si ne mogu priuštiti sudjelovanje u Erasmusu, obrazovnom programu Europske unije za promicanje mobilnosti europskih studenata i profesora. U međuvremenu, kada je riječ o dobivanju boljih poslova, studenti novih zemalja članica EU ostvaruju veću korist od tog programa za razliku od njihovih kolega iz zapadnih zemalja.
Povodom obilježavanja tog programa koji slovi za jedan od najuspješnijih projekata EU, predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso prošloga je tjedna u obraćanju novinarima i studentima istaknuo je kako zamisao o studiranju u inozemstvu potječe još iz Srednjeg vijeka, no kako je Erasmus to omogućio svima, a ne samo elitama.
Međutim, europski povjerenik za obrazovanje Jan Figel upozorio je kako su stipendije tog programa i dalje preniske, zbog čega siromašniji ne mogu uživati u koristima programa. On je također dodao kako se nada da bi se potpora EU mogla povećati na 55 eura tjedno u nadolazećim godinama.
U izvješću se navodi kako je prošle godine prosječni zajam za sudjelovanje u Erasmusu iznosio 140 eura mjesečno, a dodatni troškovi studenata uvelike su varirali ovisno o tome žive li kod kuće s roditeljima.
Inače, program Erasmus pokrenut je u lipnju 1987. i u prvoj je godini u njemu sudjelovalo preko 3.200 studenata. Prošle godine ta se brojka popela na gotovo 150.000 studenata ili gotovo 1% europske studentske populacije.
Prema podacima Europske komisije, Erasmusovi studenti u prosjeku svoj prvi posao traže nešto poslije od ostalih kolega te im je za to potrebno oko četiri mjeseca što je manje vremena nego prije. Međutim, u zaključku izvješća se navodi da će profesionalna vrijednost Erasmusa biti manja kako se broj studenata s međunarodnim iskustvom bude povećavao, zbog čega sadašnji studenti već imaju manje izglede za zapošljavanje nego što je to bilo u prvim godinama programa.
Sami Erasmusovi studenti ističu kako im iskustvo studiranja u inozemstvu pomaže pri nalaženju posla jer današnji poslodavci to uzimaju za prednost.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik