Tri četvrtine predsjednika uprava najvećih svjetskih tvrtki smatra kako im sami financijski indikatori ne daju cjelovitu sliku o snagama i slabostima tvrtki, pokazuje globalno Deloitteovo istraživanje "U mraku: Što mnogi članovi uprave i direktori još ne znaju o stanju svojih tvrtki", provedeno ove godine u suradnji s Economist Intelligence Unit.
Istraživanje je pokazalo kako mnogi članovi uprava i viši menadžment još uvijek zbog nedostatka kvalitetnih nefinancijskih informacija "tapkaju u mraku" kad procjenjuju opće stanje vlastitih tvrtki.
Ono što menadžment uglavnom motivira na pokretanje ovakvih analiza jest porast rizika za reputaciju kompanije, povećan utjecaja klijenata na poslovanje, globalna konkurencija, ali i sve veća pozornost medija spram nefinancijskih segmenata poslovanja, pa i utjecaj lobija, nevladinih organizacija i raznih građanskih inicijativa.
Menadžeri koji su sudjelovali u Deloitteovom istraživanju svjesni su potrebe za nefinancijskim pokazateljima, a među njima kao ključne ističu zadovoljstvo klijenata, inovativnost tvrtki i predanost zaposlenika.
Globalni direktor Deloittea William Parret objasnio je kako je "stav predsjednika uprava vodećih svjetskih tvrtki spram vrijednosti nefinancijskih pokazatelja danas pozitivniji nego u Deloitteovom istraživanju iz 2004. godine, ali menadžment još uvijek nije spreman napraviti sljedeći korak. Menadžeri znaju da moraju mjeriti te pokazatelje, ali kvaliteta raspoloživih nefinancijskih informacija ne zadovoljava njihove potrebe".
I dok skoro 90% direktora svoju sposobnost praćenja financijskih rezultata ocjenjuje izvrsnom ili dobrom, za nefinancijske pokazatelje to isto smatra tek jedna trećina ispitanika. Čini se da je glavna prepreka boljem uvidu u nefinancijsko poslovanje upravo skeptičnost rukovodstva, ali i nejasno područje odgovornosti, kroničan nedostatak vremena te zabrinutost da će takve analize otkriti poneku "osjetljivu" informaciju koju bi mogla iskoristiti konkurencija.
Ipak, više od trećine ispitanika smara kako na poslovanje tvrtki ključno utječu upravo takvi, slabije opipljivi čimbenici.
Osim toga, istraživanje je pokazalo kako više od polovice ispitanika smatra da su informacije okrenute budućnosti (odnosno nefinancijski pokazatelji), za menadžment vrijednije, nego informacije okrenute prošlosti, kao što su to financijski pokazatelji.
(V.K.)