Vođe i njihov stil vođenja važan su čimbenik zadovoljstva poslom. Međutim čini se kako zaposlenici istovremeno žele menadžment koji će se osim o kompaniji, znati brinuti i o svakom zaposleniku.
Na to upućuju rezultati globalnog istraživanja koje je nad 90.000 zaposlenika provela konzultantska tvrtka Towers Perrin.
Naime, rezultati pokazuju kako tek 38% zaposlenika misli da njihov menadžment iskreno brine o zadovoljstvu i dobrobiti zaposlenika.
Nadalje samo je petina ispitanih izjavila kako su u potpuno angažirani u poslu, dok se više od trećine osjeća potpuno ili djelomično "odvojenima" od posla.
Tako niti ne začuđuju rezultati prema kojima kompanije sa većim postotkom zadovoljnih zaposlenika ostvaruju i bolje rezultate te imaju više uspjeha u zadržavanju zaposlenika, pokazuje studija.
Gotovo polovica ispitanika koji su zadovoljni brigom svog menadžmenta o zaposlenima navodi kako ne planiraju odlaziti iz tvrtke u kojoj rade, dok to isto ne namjerava tek 15% onih koji nisu zadovoljni menadžmentom. Među zadovoljnima, manje od petine njih aktivno traži drugi posao, dok je među nezadovoljnima takvih 25 posto.
Julie Gebauer iz Tower Perrinsa navodi kako je studijom otkriveno da organizacija ima izrazito jak utjecaj na angažman zaposlenika, čak više od osobnih vrijednosti i radnog iskustva. Pa ipak, manje od 40% ispitanika misli da menadžment otvoreno komunicira sa zaposlenicima, a 44% ispitanika složilo se s tvrdnjom da su njihovi menadžeri dostupni.
Osim toga, samo je 10% ispitanika navelo kako se čelnici kompanije prema zaposlenicima odnose "kao da su najvrjedniji dio organizacije", dok više od polovice ispitanika misli da ih se doživljava "tek kao jedan dio organizacije" ili čak i "kao da ne postoje".
Autori navode kako je uočeno da angažirani zaposlenici, zadovoljni odnosom menadžmenta prema zaposlenima, žele također više ulagati u razvoj dodatnog znanja i vještina te uvijek traže nove izazove. (V.K.)
Izvor:
Forbes