Godinu dana nakon predstavljanja i pokretanja projekta "Novi dan za posao", Hrvatska udruga za promicanje informatičkog obrazovanja u suradnji s Microsoftom bilježi i prve rezultate.
Projekt je pokrenut s ciljem omogućivanja pristupa informacijskim tehnologijama dugotrajno nezaposlenim osobama putem besplatnog pohađanja informatičkih tečajeva u pet županija, Vukovarsko-srijemskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj, Koprivničko-križevačkoj, Ličko-senjskoj i Zadarskoj.
Treninge je do sada prošlo sveukupno 454 polaznika.
Edukacija se provodila kroz tečajeve koji su se održavali u informatičkim učionicama škola iz tih županija, a gradivo tečaja obuhvaćalo je temeljne sadržaje za stjecanje informatičke i informacijske pismenosti – osnovne vještine u korištenju računala, korištenje aplikacija za obradu teksta, korištenje aplikacija za tablične izračune, prezentacijske vještine, služenje Internetom i elektroničkom poštom te osnove u korištenju baza podataka.
Direktor Microsofta Hrvatska Davor Majetić izrazio je zadovoljstvo rezultatima koje je Hrvatska udruga za promicanje obrazovanja postigla u zadnjih godinu dana te napomenuo kako je "ovaj projekt samo je jedan primjer Microsoftove Unlimited Potential inicijative, čiji je cilj otvaranje društvenih i ekonomskih prilika kroz programe i proizvode koji doprinose transformaciji obrazovanja, podržavaju unapređenje inovativnosti na lokalnoj razini te potiču zapošljavanje."
"Kako se informatička pismenost pokazala bitnim faktorom u procesu zapošljavanja, kvalitetan program informatičke izobrazbe može uvelike pomoći u prekvalifikaciji i nadopuni postojećih znanja i vještina dugotrajno nezaposlenih osoba", naglasio je Majetić.
Projekt "Novi dan za posao" potvrdio je polaznicima tečaja, osobama koje godinama traže zaposlenje, da informatičko obrazovanje pruža nove mogućnosti i nove poticaje za ustrajnost do uspjeha.
"Uvjereni smo da su mnogi polaznici prepoznali kako znanjem puno bolje i brže pomiču granice te dobivaju nove prilike, što je i bio cilj projekta. Provjera stečenog znanja mnogima je pomogla da spoznaju koliko su u svojim naporima uspjeli. Pokazatelj uspješnosti visok je postotak znanja postignut na ispitima, čak 96,39% iznosi prolaznost onih koji su pristupili ispitu.", izjavio je Ante Starčević, voditelj projekta i tajnik Hrvatske udruge za promicanje informatičkog obrazovanja.
"Ostvareni rezultati, te interesi iz drugih sredina Hrvatske da se takve aktivnosti provedu i kod njih, potvrda je uspješnosti cjelokupnog projekta te dobra podloga za nastavak omogućavanja računalnog opismenjavanja dugotrajno nezaposlenih i u narednom periodu", zaključio je Starčević. (V.K.)