Zidar, tesar, armirač, krovopokrivač, zavarivač, brodocjevar i građevinski limar, sve su to deficitarna zanimanja, odnosno ona u kojima nedostaje radnika u Hrvatskoj, a kao što se vidi, gotovo sva su iz sektora graditeljstva.
Podaci su to Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), čija je rukovoditeljica Odjela posredovanja i aktivne politike zapošljavanja Kristina Alerić napomenula kako nedostatak radnika u pojedinom sektoru često ima regionalni karakter, jer neko zanimanje može biti deficitarno u jednoj regiji, a u drugoj ne.
"Govoreći općenito, uz graditeljstvo, najviše radnika nedostaje u metalnoj industriji i brodogradnji, no koliko točno pojedinog kadra manjka, teško je procijeniti", objasnila je rukovoditeljica Odjela.
Uz navedena zanimanja, nedostaje i inženjera graditeljstva, strojarstva, informatičara, elektrotehničara, kao i profesora stranih jezika, prije svega engleskog i njemačkog.
Manjak radnika se očito mora jednim dijelom nadomjestiti uvozom strane radne snage. Vlada je za ovu godinu odobrila čak 3.630 radnih dozvola samo za graditeljstvo, što je najveći broj dozvola gledano po sektorima, dok je za brodogradnju odobreno njih 1.700.
Radne dozvole također su jedan od dobrih pokazatelja kojih zanimanja nedostaje na domaćem tržištu rada, a među njima su i one za turizam i ugostiteljstvo, kojemu je odobreno 190 radnih dozvola te stotinjak dozvola za promet, prerađivačku industriju i humano razminiravanje.
Desetke radnih dozvola dobit će i strani radnici iz kulture, zdravstva, znanosti i obrazovanja te za informatiku.
Ukupno je odobreno čak 8.438 radnih dozvola, od čega za nove radnike 5.938. Tako je broj novih radnih dozvola za ovu godinu premašio sveukupan broj novih i starih radnih dozvola od prošle godine, kojih je bilo 4.613.
Jedan od načina kako prići problemu deficitarnih zanimanja je i poticanje školovanja mladih u tim zanimanjima i prekvalifikacije. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik