Na tržištu rada u Hrvatskoj već se nekoliko godina događaju pozitivni pomaci, a optimistična predviđanja kažu da će se do kraja iduće godine nezaposlenost svesti na samo 7 posto.
Riječ je o anketnoj, a ne registriranoj nezaposlenosti, no pozitivan trend najbolje se vidi iz činjenice da bi do kraja ove godine broj nezaposlenih trebao pasti na 200.000, što je upola manje nego prije 5 godina. Tome će zasigurno pridonijeti i novi akcijski plan zapošljavanja te nove aktivnosti na poticanju zapošljavanja koje je Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) najavio za ovu godinu.
Prema riječima ravnateljice Zavoda Ankice Paun Jarallah, posebno će se poraditi na aktiviranju ljudi u traženju posla te približavanju poslodavcima kako bi se bolje upoznale njihove potrebe, a nakon toga utjecalo na nefleksibilni obrazovni sustav.
Iako je pozitivan trend na tržištu rada evidentan, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever upozorava da je smanjenje nezaposlenosti na 7% ipak malo preoptimistično.
"U cijelom svijetu je najavljena recesija zbog poskupljenja goriva, a to će se zasigurno odraziti i na hrvatsko gospodarstvo. Veće smanjenje nezaposlenosti moguće je, u takvim uvjetima, jedino ako Vlada primijeni metode iz 2000., kada je iz evidencije izbrisan velik broj nezaposlenih", kaže Sever.
"Uzimajući u obzir stabilne ekonomske pokazatelje, primjerice stabilizaciju udjela vanjskog duga u BDP-u, možemo očekivati najavljenu anketnu stopu nezaposlenosti od 7%", kaže izvršni direktor portala MojPosao Kristijan Pakšec.
Ujedno navodi kako se procjenjuje da će registrirana stopa nezaposlenosti na kraju 2009. biti oko 12 posto.
Značajne promjene na tržištu rada, ističe Pakšec, događaju se u stavu poslodavca koji su se, unatoč i dalje velikoj stopi nezaposlenosti, susreli s problemom pronalaska kvalitetne radne snage.
Stoga poslodavci, kaže, ulažu sve značajnije resurse u strateško planiranje pronalaženja, odabira i razvoja zaposlenika.
"Očekujemo da će padom nezaposlenosti i stabilnim rastom gospodarstva izazovi pronalaženja dobrih zaposlenika biti sve veći", zaključuje Pakšec. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik