Hrvatsko gospodarstvo je slobodno 54,6% te se nalazi na 113. mjestu od ukupno 157 obuhvaćenih zemalja, navodi se u rezultatima Indeksa ekonomskih sloboda za 2008. koji je objavio institut The Heritage Foundation i Wall Street Journal.
Sveukupni je rezultat Hrvatske tek za 0,7% veći nego prošle godine, što ukazuje na vrlo mali napredak, a s obzirom na 37. mjesto od 41 europske zemlje, nalazimo se ispod regionalnog prosjeka.
Inače, za dobivanje općenite ocjene Institut mjeri ekonomsku slobodu i prosjek ocjena unutar 10 kategorija i to radne slobode, slobode poslovanja, trgovinske slobode, fiskalne slobode, veličine države, monetarne slobode, slobode ulaganje, financijske slobode, vlasničkih prava i slobode od korupcije.
Najveću ocjenu od 87,6% Hrvatska je dobila na području sloboda trgovine, iako se zamjera zbog ograničenja na uvezene poljoprivredne proizvode i činjenica da carinska administracija može biti neučinkovita i sklona korupciji.
U kategoriji poslovnih sloboda, Hrvatska je ocjenjena sa 58,1%, i to zbog zakonske regulative te činjenice da je za pokretanje poslovanja u Hrvatskoj potrebno proći više od 19 procedura i 234 dana, koliko iznosi svjetski prosjek.
U pogledu radnih sloboda, gdje nam je pripala ocjena 50,5%, Hrvatskoj se zamjera nefleksibilnost tržišta rada, koja prema autorima priječi rast zaposlenosti i produktivnosti, a također se upozorava na visoke troškove zapošljavanja novih radnika, dok je proces otpuštanja nešto jefitiniji.
Međutim, Institut je Hrvatsku ocijenio kao "represivnu ekonomiju" u čak tri kategorije i to u kategorijama veličina države, vlasničkih prava te slobodi od korupcije. Tako je prvoj navedenoj kategoriji dodijelio ocjenu 28% uz napomenu da je državna potrošnja izrazito visoka te je prošle godine iznosila 49 BDP-a što je pridonijelo rastu ukupnog državnog duga.
U kategoriji vlasničkih prava Hrvatska je dobila ocjenu 30% te se navodi da su vladajuće strukture uložile napore za unaprjeđenje postojećeg sustava, ali pravosuđe još uvijek nije dovoljno učinkovito, što dokazuje i veliki broj neriješenih predmeta koji su se nakupili proteklih godina.
Sloboda od korupcije ocijenjena je ocjenom od 34%, pri čemu se napominje da se Hrvatska po Indeksu percepcije korupcije za 2006. koju je proveo Transparency International nalazi na 69. mjestu od 163 zemlje. Autori ističu da su vladajuće strukture pokrenule niz akcija koje su usmjerena na glavne izvore korupcije poput pravosuđa, zdravstva i javne administracije.
Inače, prema sustavu ocjenjivanja svaka ocjena manja od 50% dobiva etiketu "represivan", pa Hrvatska mora uložiti značajne napore ne želi li se već slijedeće godine naći na još nižem mjestu, s obzirom da smo prošle godine bili na 109. od 157 zemalja.
Na globalnoj razini prva tri mjesta po ekonomskim slobodama pripadaju Hong Kongu, Singapuru i Irskoj, dok su na samom začelju Zimbabve, Kuba i Sjeverna Koreja. (V.K.)
Izvor:
Heritage Foundation