Francuski poslodavci i sindikati postigli su kompromis o modernizaciji francuskog tržišta rada tj. uvođenju modela fleksigurnosti.
Još od prosinca prošle godine kada su zemlje EU prihvatile opća načela modela fleksigurnosti, francuski su socijalni partneri počeli voditi pregovore oko modernizacije tržišta kako bi se ono lakše suprotstavljalo izazovima u 21. stoljeću.
Napokon, rasprave su još više dobile na snazi zbog najava reformi predsjednika Nicholasa Sarkozya koji je, želeći izbjeći velike prosvjede poput onih u vrijeme Dominiquea de Villepina, prvo krenuo s predlaganjem revizija ugovora o radu. Nakon što se stvorili uvjeti za uvođenje konkretnih mjera i daljnje pregovore, Francuska je u siječnju ove godine donijela odluku o uvođenju modela fleksigurnosti.
Ugovor, koji prije stupanja na snagu mora odobriti većina sindikalnih središnjica, omogućava posloprimcima i poslodavcima jednostavnije prekidanje radnih ugovora. U tom slučaju poslodavci moraju prekid radnog odnosa potvrditi u roku četrnaest dana.
Nadalje, u tekstu ugovora stoji da posebni ugovori za menadžere mogu vrijediti između 18 i 36 mjeseci, a ne nekoliko godina. Tekst također predviđa produženje probnog rada sa 1 na 2 mjeseca za uredske zaposlenike te sa 3 na 4 mjeseca za one u menadžmentu.
Sindikati su se složili s prijedlogom da se radnicima koji su kod istog poslodavca radili duže od jedne godine, povećaju iznosi otpremnina te da im se omogući prijenos pogodnosti s jednog poslodavca na drugog poput pohađanja programa za dodatno osposobljavanje, zdravstvenog osiguranja ili uplaćivanja u novčane fondove.
Ovom prilikom, francuski ministar Francois Fillon izjavio je da se prihvaćanjem modernizacije tržišta rada Francuska pridružuje skupini europskih zemalja koje su prihvatile fleksigurnost očekuju od nje profitirati. (V.K.)
Izvor:
EurActiv