Gomila američkih studenata informatičkog usmjerenja na sajmu poslova stoji u redu ispred štandova Googlea i Facebooka samo kako bi nakratko pridobila pažnju njihovih headhuntera. Uobičajeno!
No kod Microsofta i Yahooa slika je nešto drugačija. Iako zainteresirani, studenti se ne zadržavaju, piše New York Times.
Žestoka konkurencija među mladim informatičkim talentima, kao i ostalim tehničkim smjerovima u Silicijskoj dolini raste još od kasnih 90-ih. Borba za nadmoć je ujedno i borba za talente. A nakon što je američki softverski gigant Microsoft ponudio više od 44 milijarde dolara za preuzimanje Yahooa postavlja se ključno pitanje – može li spoj dviju "snažnih" kompanija biti dovoljno atraktivan softverskim inženjerima.
Naime, obje kompanije su već neko vrijeme suočene s činjenicom da su njihovi inovativni dani daleko "iza njih".
"Inženjeri žele raditi na novoj tehnologiji, ne prošloj", kaže Bill Demas, jedan od Microsoftovih zaposlenika tijekom 90-ih te Yahoov zaposlenik sve do prošle godine.
"Bit će teško privući najtalentiranije ljude ako uoče da kompanija nije usmjerena na budućnost", rekao je Demas koji danas radi kao izvršni direktor u tvrtki Mokas5 koja ima svega 30-ak zaposlenika a nalazi se u Silicijskoj dolini.
Veličina je uspjeh. Za mnoge mlade inženjere, početak je kompanija koja nudi ugodnu radnu okolinu i veće ovlasti na projektima, kao i mogućnost visoke plaće ali i dobivanja dionica.
Primjerice, Ben Newman, 23-godišnjak koji uskoro očekuje diplomu inženjera informatike na Stanfordu, više preferira kompanije s manjim brojem ljudi.
"Udruživanje Microsoft-Yahoo definitivno smanjuje moj interes za tim kompanijama", veli Newman kojeg interesiraju tvrtke poput Facebooka u kojima može "izraziti svoju kreativnost".
Bill Beer, regruter iz San Francisca, ističe da je tržište rada u Silicijskoj dolini najkonkurentnije do sada.
"Do toga je dovela borba za talente između giganta poput Googlea i Microsofta, ali i kraj vremena kada su kompanije nastajale iz domova i garaža u kojima su danas poznati poslovni ljudi tada raspravljali tek o idejama", zaključuje Beer.
Studenti kalkuliraju prije odabira posla. Ipak, oni koji se odluče za zaposlenje u Googleu uglavnom su motivirani željom za učenjem, napretkom, razvojem, a poneki i brzim bogaćenjem.
Što se tiče hrvatskog tržišta rada, prema analizi ponude i potražnje za 2007. godinu koju je proveo website MojPosao, programer je jedno od deficitarnih zanimanja.
Tijekom 2007. u kategoriji "Računarstvo i Internet" na MojPosao bilo je objavljeno 3.095 oglasa, što je udjel od 9% u ukupnom broju oglasa.
Prošlogodišnje istraživanje o visini plaća koje je također proveo MojPosao pokazalo je da su inženjeri informatike najbolje plaćena struka, a prosječna plaća im je 20% iznad prosjeka.
No, iako su diplomirani inženjeri informatike najtraženiji kadar, godišnje ih se na fakultetima u Zagrebu i Splitu odškoluje tek oko 600, dok su potrebe višestruko veće. (A.T.)