Proces globalizacije pridonio je razvoju gospodarstva EU, pa bi se godišnji prihodi kućanstva kroz nekoliko godina mogli povećati za 5.000 eura, pokazuje sveobuhvatno istraživanje o globalizaciji i njezinim učincima.
Rezultati pokazuju da su europske kompanije na bolji način znale iskoristiti razvoj tržišta od američkih, a iako je među njima bilo i gubitnika, od 1990. bilježi se konstantan rast izvoza, otvaranje novih radnih mjesta i rast plaća, napominje Američka trgovačka komora u EU.
Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barosso izjavio je da istraživanje pokazuje kako globalizacija ima pozitivan učinak, a pravilan pristup doprinosi izgradnji konkurentne Europe te dinamičnosti socijalnog sustava i gospodarstva.
Autori istraživanja ističu da su pojedine zemlje itekako iskoristile prilike za napredak, a među njima se ističu Rusija, zemlje središnje Europe i Sjeverna Afrika. Također, dodaju da se europski potencijal krije u uslužnom sektoru, čija bi daljnja fleksibilizacija još više pridonijela razvoju.
To je itekako potrebno jer se neke europske zemlje u pojedinim sektorima nikako ne mogu oduprijeti snazi Kine i Indije. Portugal je primjerice izgubio gotovo četvrtinu radnih mjesta zbog ovisnosti o sektoru obuće, a slično se dogodilo i Irskoj.
Velika Britanija jedina je uspjela prebaciti značajniji dio poslovanja u azijske zemlje, dok je gotovo 90% izgubljenih radnih mjesta u Njemačkoj raspodijeljeno je po zemljama istočne Europe. Međutim Njemačka je, kao najveći svjetski izvoznik i dalje uspješno stvarala nova radna mjesta i to u atraktivnom sektoru istraživanja i razvoja.
No, nedostatak vještina uskoro će početi nagrizati europsko gospodarstvo, upozoravaju autori, pa će rasti potreba za stranim radnicima. Za usporedbu, samo 5% visokoobrazovanih imigranata traži posao u EU, dok ih je u SAD-u 55 posto. (V.K.)
Izvor:
Financial times