Depresija na radnom mjestu negativno utječe na međuljudske odnose, učinkovitost i konačno produktivnost cijele organizacije. Najčešće se pojavljuje potpuno neočekivano i to uglavnom među osobama koje su osjetljivije i pogođene nekim prošlim događajima, koji su itekako utjecali na tu osobu. Među takve događaje spadaju razočaranja kako u privatnom životu tako i na poslovnom planu.
Upravo zato, menadžment, ali i ostali suradnici trebali bi posvetiti pozornost osobi kod koje primijete promjene u načinu komunikacije, ponašanju, raspoloženju, produktivnosti, manjak ambicioznosti ili učestalo kašnjenje na posao.
Sve navedeno može ukazivati na pojavu depresije, pa čak i još ozbiljnije psihološke poremećaje, zbog čega je potrebna brza intervencija.
Prvo, potrebno je otkriti problem i suočiti se nastalom situacijom. Preporučljivo je da razgovor s depresivnom osobom isprva obavi osoba kojoj ona najviše vjeruje tj. s kojom ima najbolje odnose na u tvrtki. U takvom razgovoru najbolje je pričati o iskustvima koja su dovele do trenutne situacije i analizirati kako ona utječu na moral zaposlenika. Također, nikako nije prigodno reći osobi da su "svi primijetili" promjene u ponašanju, jer depresivna je osoba očito već dovoljno povrijeđena pa joj ne bi bilo drago čuti da svi pričaju o njoj.
Empatija je osobina koja je izrazito poželjna u ovakvim razgovorima. Objasnite li osobi da ste se našli u sličnoj emocionalnoj situaciji i pokažete joj da razumijete njezine osjećaje, pružit ćete joj podršku jer više neće biti usamljena u svojoj patnji.
S druge strane, morate znati slušati i njezinu priču jer je depresivnim osobama važno da imaju nekoga tko će ih poslušati. Razgovorom i analizom prošlih događaja, možete zajednički pronaći rješenje problema. Ako se pak to ne dogodi, sami predložite alternativna rješenja.
Bez obzira je li problem privatne ili poslovne prirode, depresivnim osobama je važno ponuditi pomoć pri obavljanju radnih zadataka. Važnu ulogu ovdje može odigrati i menadžment koji će svjestan problema, smanjiti opseg rada toj osobi ili joj omogućiti odlazak na potreban odmor.
Međutim, ponekad jedna prijateljska intervencija neće biti dovoljna pa je potrebno osigurati stalnu potporu. Depresivna osoba će uvidjeti da vaša namjera nije bila samo otkloniti nastali problem već joj pružiti dugotrajnu podršku, pa će razviti i određeno povjerenje prema vama.
Uspostavljanje sustava podrške zaposlenicima jedan je od glavnih zadataka stručnjaka za ljudske resurse. Zato bi u svakom odjelu bilo poželjno imati zaposlenika kojem ostali suradnici vjeruju i koji će razgovorom rješavati probleme koji kasnije mogu imati i negativne posljedice. Potrebno je znati da samo malo iskrene ljubaznosti i suosjećanja uvelike mogu utjecati na uspješno postizanje organizacijskih ciljeva. (V.K.)
Izvor:
HR.BLR.com