Deseta godina je idealna dob za učenje o novcu pa se u toj dobi savjetuje da dijete tada nauči raspolagati svojim džeparcem
Poduzetnički duh treba, slažu se stručnjaci, razvijati od najranije dobi. Odavno su to shvatile najbogatije nacije i svjetske velesile kod kojih postoje razni običaji kojima se kod djece razvija osjećaj za novac i privređivanje.
Kako odgojiti dijete poduzetnika ili menadžera? Odgovor na to pitanje u posljednjem broju pokušao je dati i američki časopis Military money, namijenjen prije svega američkoj vojsci. U tekstu pod nazivom "Od kolačića do fakulteta" autori pokušavaju dati zanimljive smjernice kako kod djece stvoriti radne navike od najranije dobi i što bi u određenim godinama svako dijete trebalo znati.
Radne navike
Pa se tako u tekstu tvrdi da bi, primjerice, djeca u dobi od dvije do četiri godine trebala znati za sobom pokupiti igračke, pomagati pri sitnim kućanskim poslovima ili u kuhinji, kada se, na primjer, kolačići moče u razne okuse, a također trebaju imati i konstantan raspored spavanja i igranja. Od četvrte od šeste godine opus njihovih zaduženja raste.
Tako djeca prije polaska u školu moraju znati poravnati svoj krevet (nije nužno da svaki kut bude naglašen), spremiti veće igračke u posebne kutije, svoje prljavo rublje odložiti u košaru, a čisto staviti u pravu ladicu. Moraju već biti pri ruci kada se servira stol, a poslije obroka moraju skupiti mrvice i baciti ih u smeće.
Do desete godine dijete mora steći naviku pravilnog slaganja svog kreveta, razvrstavati rublje na bijelo, šareno i tamno, napuniti stroj za pranje rublja, uključiti ga i nakon pranja razvrstati odjeću. Također mora se znati služiti usisavačem te brisati prašinu. To je i idealna dob za učenje o novcu, pa se savjetuje da dijete nauči raspolagati svojim džeparcem, a bilo bi korisno i da ima svoju štednju za, primjerice, bicikl ili neki drugi objekt želje. S godinama raste i obujam poslova kojima barata.
Timski rad
Do 12. godine tako se od malog budućeg poduzetnika ili menadžera očekuje da bude dobar u školi i svakodnevno rješava svoje obveze. Prije igre ili gledanja televizije trebalo bi početi tražiti prave "plaćene" poslove u obitelji ili izvan kuće, poput pranja automobila ili košenja trave.
Do 15. godine zaduženja vrtoglavo rastu pa ne bi bilo naodmet da tinejdžer izdvoji 300-tinjak dolara godišnje od svoje zarade za potrebe obitelji. To je također i idealna dob za rad kod pravih poslodavaca tijekom školskih praznika, a mogao bi koristiti i čekove ili kreditne kartice, ali uz nadzor. Savjetuje se da tada mlada osoba na sebe počne preuzimati polovicu svojih uobičajenih troškova ili da započne dugoročnu štednju za kupnju svog prvog automobila.
Osamnaestogodišnjak mora održavati svoju sobu i svoj automobil redovno čistima, pomagati u radu kod kuće, ako ne radi, te imati najbolje moguće ocjene, a ne bi bilo naodmet ni da redovno volontira. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik