Menadžeri ne priznaju da su bolesni jer su svjesni činjenice da će ih netko jednostavno pregaziti dok se oni liječe
Menadžerska je bolest u ekspanziji s rastom koji bi, da je riječ o prihodu ili dobiti, poželjela svaka tvrtka, a prevencija zasad ne daje odgovarajuće rezultate. Razmjeri menadžerske bolesti, koja najčešće zahvaća ljude srednje dobi (između 35 i 50 godina), čine se alarmantnim.
Ta složena bolest uzrokovana je stresom i posljedica je nemogućnosti adaptacije na promjene, objašnjava zagrebački internist dr. Goran Car.
Promjene ponašanja
S obzirom na dinamično okruženje, zaposlenici se nalaze u stalnoj napetosti. Zato je postalo je "normalno", da smo na poslu okruženi štetnim faktorima koji uzrokuju stres – vremenski rokovi, velika odgovornost, loši međuljudski odnosi, pritisak stalne težnje da se bude najbolji, itd.
Najraniji su simptomi menadžerske bolesti promjena ponašanja, eksplozivnost ili povlačenje u sebe, emocionalna praznina te depersonalizacija, ali rijetko će koji menadžer te simptome shvatiti ozbiljno.
"Te promjene čovjek koji je zahvaćen bolešću najčešće ne primjećuje, nego su puno vidljivije njegovoj ili njezinoj najbližoj poslovnoj okolini, a najčešće i najjasnije u privatnoj okolini", kaže dr. Car, koji se u svojoj internističkoj ordinaciji često susreće s slučajevima menadžerske bolesti.
Nemiran san prvi znak
Ističe da je najočitiji simptom, kod kojeg bi se trebalo obratiti liječniku, slabo spavanje s košmarnim snovima koje prati "hladan znoj", što je posljedica prekomjernog lučenja adrenalina. No ta rana faza najčešće se zanemaruje i liječnička pomoć traži se tek kad se pojave tzv. adaptacijske bolesti nastale zbog prekomjernog lučenja nadbubrežne žlijezde.
Adaptacijske bolesti su među najčešćim bolestima današnjice poput čira na želucu ili dvanaesniku, ubrzanog i nepravilnog rada srca, povišenog tlaka, nejasnih bolova u prsima ili glavobolje. Za otprilike pet do deset godina razvija se i organska bolest.
Porast ovisnosti
Odmor i opuštanje najdjelotvornije su sredstvo protiv menadžerske bolesti, ali poslovni ljudi za takvu prirodnu relaksaciju iz raznih razloga nemaju vremena.
Osim toga, "u posljednjih dvadesetak godina u poslovnom je svijetu sve više ovisnosti o opojnim drogama od kojih je vjerojatno najcjenjeniji kokain", komentira Goran Car. Takve vrste "relaksacije", u početku naizgled vrlo djelotvorne, finalno dovode do potpunog privatnog i poslovnog kraha.
Ako se bolest dijagnosticira na samom početku, obično je, uz odmor, dovoljna kognitivno-bihevioralna psihoterapija uz vježbe opuštanja.
Prodaja tvrtki
Menadžeri vrlo teško prihvaćaju da su bolesni, poglavito zato što su svjesni činjenice da će ih netko jednostavno pregaziti dok se oni liječe. Kada se nađu u takvoj situaciji najčešće pokušavaju promijeniti posao, što je kratkoročno terapijski vrlo dobro.
Ako su pak vlasnici tvrtki u kojima rade, situacija je teža, ali rješiva, a najčešće je rješavaju ili prodajom svojih tvrtki i ulaganjem u nove ili pak dovođenjem svježih menadžera izvana, s kojima podjele odgovornost. (V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik