Generaciju X su karakterizirala obilježja slična mladim naraštajima: sklonost riziku, buntovno ponašanje i borba za mjesto u društvu
U posljednje vrijeme sve se glasnije govori da će generacija baby boomera, tj. radnici rođeni između 1946. i 1960. uskoro steći godine potrebne za umirovljenje te će taj nedostatak radnika biti teško nadomjestiti.
Tu masovnu brojku radnika trebala bi nadomjestiti generacija Y, tj. zaposlenici rođeni nakon 1980. godine.
Mnoga su istraživanja pokazala da radnici starije generacije, a pod tim se prvenstveno misli na baby boomere, teško surađuju s mlađom generacijom radnika.
Generaciji Y često se pripisuju epiteti neozbiljnih, razmaženih i vrlo zahtjevnih zaposlenika, a iste pritužbe na njihov račun imaju i baby boomeri. No, je li se itko zapitao kako je generaciji X (rođeni između 1961. i 1979.) surađivati s generacijom Y i kakav će biti njihov odnos u godinama koje slijede?
Web site Workforce management donosi nekoliko zanimljivih razloga zbog kojih ove dvije generacije mogu uspješno surađivati.
Fleksibilno radno vrijeme
Zbog relativno male razlike u godinama i generacija X je na tržište rada ulazila sa sličnim stereotipima, suočavala se sa sličnim izazovima tijekom svoje mladosti i iskazivala buntovništvo. Stoga stariji zaposlenici samo trebaju zamisliti kakvi su oni bili u tim godinama i puno će jednostavnije moći razumjeti mlade naraštaje.
Mlade na tržištu rada karakteriziraju tri glavne osobine: velika želja za ravnotežom između poslovnog i privatnog života, zanimanje za tehnologiju i želja za odgovornošću. Međutim, ne bi li ovo trebale biti osobine svih zaposlenika? Jedini problem kod mladih jest taj što žele odgovornost prije usvojenog znanja i stečenih iskustava, za što su ipak potrebne godine rada. Dodatna edukacija i trening zaposlenika dobra je metoda za proširivanje znanja i "obuzdavanje" očekivanja mladih.
O potrebi za ravnotežom između osobnog života i posla, sve se glasnije počelo pričati tek nakon što su na tržište rada došli mladi. Ove pogodnosti danas imaju i stariji zaposlenici, koji zbog zahtjeva mladih mogu raspoređivati svoje radno vrijeme, sve dok je produktivnost na pozitivnoj razini.
Potražnja za radnicima
Mladi zaposlenici potrebni su poslodavcima, ali i svim zaposlenicima. Poslovne obaveze se stalno gomilaju, a usporedno s njima rastu i potrebe za novim radnicima. Dakle, netko treba obaviti sav taj posao. Zato svaki poslodavac, htio on ili ne, mora zapošljavati, obrazovati i ulagati u mlade naraštaje.
Osim toga, primanja budućih umirovljenika također će ovisiti o broju mladih radnika koji će ih "uzdržavati" te ih zbog toga treba što više zapošljavati.
Jedna generacija okuplja tri tipa ljudi: osobe s visokim ambicijama, osobe s prosječnim ambicijama i one neambiciozne. Prilikom osposobljavanja za rad, svakoj od tih podskupina potrebno je pristupiti na zaseban način.
Poslodavci, a s njima i stariji zaposlenici u zabludi su, ako misle da će svi mladi imati iste ambicije. Upravo krivi pristup generaciji Y tj. jedinstven pristup svima, doveo je do stvaranja mnogih stereotipa.
Obitelj smiruje
Stariji zaposlenici trebali bi se prisjetiti da su i oni u mlađim danima agresivno nastupali na tržištu rada – borili se za svoje prilike i više riskirali, baš kao i generacija Y.
U međuvremenu su se poženili i poudavali i – dobili prinovu. Brojna istraživanja su pokazala da se osobe u tom trenutku smire. Manje su sklone rizičnom ponašanju, manje liberalne i "slabije grizu" u poslovnom okruženju. Bitna im je stabilna obitelj i ne pomišljaju na nikakav bunt.
Ukoliko još uvijek mislite da ne možete pronaći zajednički jezik sa "tom nabrušenom mladeži", opustite se. Jednog dana i oni će osnovati obitelj, a onda će i njihove "oštrice lagano otupjeti".
Iako trendovi pokazuju da mladi sve rjeđe stupaju u bračne zajednice, a mlade obitelji se sve kasnije se odlučuju imati djecu, pripadnici generacije X će tijekom svog radnog vijeka sigurno doživjeti i taj "veliki dan". Nakon tog događaja, stariji će zaposlenici puno jednostavnije ostvariti uspješan odnos s pripadnikom generacije Y. (V.K.)
Izvor:
Workforce management