Kako bi dobile na vremenu, žene često posao nose kući, što može negativno utjecati na privatni život
Žene na tržištu rada susreću se s mnogim izazovima, pa im je "samo naizgled život lijep, ako imaju obitelj i posao koji vole".
Ukazuje na to istraživanje koje je nad 880 majki maloljetne djece proveo website careerbuilder.com, Rezultati pokazuju da bi mnoge majke vrijeme na poslu radije mijenjale za vrijeme provedeno s obitelji samo im to nije financijski prihvatljivo.
Spremne prihvatiti manju plaću
Osim toga, 43 posto zaposlenih majki spremno je čak i raditi za manju plaću, ako bi pritom imali više slobodnog vremena koje bi mogli provesti s obitelji.
U tu bi se svrhu nešto više od trećine majki odreklo 10 ili više posto svoje plaće. Više od polovice majki koje žive u kućanstvima gdje radi više od jedne osobe, spremno je čak i dati otkaz, ako bi obitelj mogla živjeti s ostalim dohocima.
Bitka s vremenom svakodnevni je izazov za majke, jer uz osmosatno radno vrijeme teško mogu biti s djetetom i obitelji u vrijeme u koje bi one htjele. Ostati na poslu do kasnih sati, u većini slučajeva znači propustiti obiteljsku večeru ili propustiti prvu djetetovu riječ.
Važni događaji u životu djeteta
Istraživanje je pokazalo da je prošle godine 73 posto žena propustilo tri ili više značajnih događaja u djetetovu životu. To niti ne čudi, s obzirom da je 34 posto majki odgovorilo kako s djecom provode u prosjeku manje od tri sata dnevno.
U nedostatku vremena majke najčešće posao nose kući, što se može pozitivno odraziti na njihovu karijeru, ali može negativno utjecati na odnose unutar obitelji i privatni život.
Unatoč tome, 16 posto ispitanih majki barem tri puta tjedno dio radnih zadatak obavlja kući, dok 20 posto majki svakodnevno posao donosi kući. Ne začuđuje stoga podatak da je 24 posto majki istaknulo kako im posao negativno utječe na odnose s djecom.
Autori istraživanja upozoravaju kako su mnoge majke nezadovoljne svojoj (ne)ravnotežom između osobnog života i posla, zbog čega su spremne žrtvovati i karijeru.
S obzirom na nedostatak radnika na tržištu rada, zadržavanje zaposlenika sve će više dobivati na važnosti, a autori se nadaju da će poslodavci postati toga svjesni prije nego bude prekasno. (V.K.)
Izvor:
CNN