Komunikacija i suradnja među zaposlenicima preduvjet je širenja znanja, koje je potrebno za uspješno poslovanje
Gospodarstvo se mijenja, na tržištu vladaju novi demografski trendovi, a stručne radne snage sve je manje. Međutim, svi izazovi mogu biti prevladani kvalitetnom komunikacijom među različitim generacijama koje se nalaze na tržištu rada, sugerira studija američkog Randstad instituta.
Njome je naime otkriveno da generacija X, Y, baby boomeri i radnici stariji od 60 godina, nedovoljno međusobno komuniciraju, pa ne mogu razmjenjivati znanje i iskustvo.
Upravo stoga, smatraju autori, nemogućnost prijenosa znanja predstavlja veći problem za gospodarstvo od nedostatka radne snage.
Neiskusni šute
Rezultati pokazuju da iako baby boomeri i stariji zaposlenici mogu prenijeti veliku količinu znanja mladoj generaciji zaposlenika, 51 posto boomera i 66 posto starijih zaposlenika gotovo uopće ne komuniciraju s mladima.
Istovremeno tri generacije radnika uglavnom nikada ne komuniciraju s najiskusnijima – generacijom starijom od 60 godina. S njima komunicira tek 42 posto baby boomera, 33 posto generacije X i samo 29 posto generacije Y.
Autori istraživanja zato napominju da poslodavci moraju više napora uložiti u izgradnju odnosa među zaposlenicima te širenje znanja unutar organizacije.
Zajednički ciljevi
Potaknuti zaposlenike na suradnju zbog ostvarenja zajedničkog cilja, prepoznati doprinos svakog zaposlenika i poticati razvoj međusobnog povjerenja, glavne su preporuke studije.
Autori smatraju da se organizacije koje vode brigu o pravilnoj razmjeni znanja među zaposlenicima, mogu jednostavnije suočiti s demografskim i ekonomskim promjenama na tržištu.
Istraživanje je pokazalo da svaka generacija zaposlenika sebi dodjeljuje značajnu ulogu na tržištu. Zabrinjavaju pak rezultati koji pokazuju što sami zaposlenici misle o svojoj generaciji.
Nestručna generacija Y
Tek 29 posto pripadnika generacije Y smatra da je njihova generacija radnika kompetentna, dok ih 49 posto smatra da su upravo oni najskloniji stvaranju novih prijateljstava na poslu. Nešto manji postotak ih smatra da je njihova generacija društvena, dok ih 35 posto drži da su prijateljski raspoloženi.
Generacija X pak za sebe smatra da oni jedini koji mogu "pomiriti stare i mlade svjetove", jer vjeruju da mogu uspješno surađivati s bilo kojom skupinom zaposlenika.
"Organizacije moraju prepoznati vrijednosti i karakteristike svake generacije te njihove dobre strane iskoristiti kako bi unaprijedili svoje poslovanje i stvorili ugodno radno okruženje", napominju autori. (V.K.)
Izvor:
WorldAtWork