Istraživanje otkriva da dopuštanje umjerenog surfanja na poslu vodi do bolje organizacije vremena
Poslodavci ne bi trebali zabranjivati surfanje na poslu. Internetski chatovi, Facebook, MySpace i čitanje vijesti, ako se rabe u razumnoj mjeri, mogu samo poboljšati produktivnost radnika, dok zabrane djeluju demoralizirajuće, utvrdili su istraživači u Velikoj Britaniji.
Psiholozi tvrde da umjereno surfanje u radnom vremenu diže raspoloženje i smanjuje stres u zaposlenika. Mnoge tvrtke, među kojima i Credit Suisse i British Gas, blokirale su osoblju pristup internetskim društvenim portalima uz objašnjenje da radnici previše vremena provode ćaskajući sa znancima, umjesto da rade.
Facebook okrepljuje
Međutim, stručnjaci kažu da samo u Britaniji zabrane izazivaju 6 milijardi eura gubitaka godišnje, jer demoralizirani radnici ulažu manje truda u rad. Istraživanje, kojemu je podvrgnuto 1.700 radnika, otkrilo je da većina ima veći radni zanos nakon internetskog predaha nego nakon uobičajene čajne stanke.
Istraživači su podvrgli ispitanike psihometrijskim testovima kojima su mjerili učinke raznih vrsta stanki tijekom radnog vremena na radni učinak. Radnici koji navrate na svoju stranicu na Facebooku ili prošvrljaju portalima s vijestima o slavnima tvrde da se vraćaju poslu s više energije i volje za rad.
Naime, provesti 15-30 minuta dnevno na Internetu nije ni po čemu štetnije od običnih pauza na kojima ljudi ispijaju kavu, ćaskaju na hodniku ili odu u šetnju.
Svaki je predah dobrodošao
Ovo se istraživanje nadovezuje na ono koje je bilo provedeno na Sveučilištu u Marylandu. Tamošnji su znanstvenici utvrdili da radnici koji imaju pristup internetu i na poslu i kod kuće zapravo uvelike nadoknađuju radne sate provedene u surfanju.
Zaposlenici su iz ureda surfali u osobne svrhe prosječno po 3,7 sati tjedno, ali su kod kuće trošili 5,9 sati tjedno pretražujući mrežu u službene svrhe. Oni koji kod kuće nemaju priključak za internet provode po 6,5 sati tjedno surfajući na poslu iz privatnih pobuda. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik