Rad u virtualnom okruženju, inovativna selekcija kandidata te inovativni razvoj karijere postat će uobičajeni
Zašto istovremeno ne možemo biti zaposleni kod dva poslodavca? Zašto radni tjedan mora trajati 40 sati, od ponedjeljka do petka? Zašto zaposlenici ne mogu otići u mirovinu sa 40 godina i zatim se ponovno zaposliti sa 60 godina? Zašto se posao uopće definiran kao rad u nekoj tvrtki?
Ovo baš i nisu pitanja koja biste željeli da vam poslodavac postavi na razgovoru za posao, ali se itekako tiču budućnosti tržišta rada.
Na seminaru kojem su nazočili vodeći britanski stručnjaci za zapošljavanje istaknuto je da će buduća radna snaga biti mnogo agilnija tj. u potrazi za fleksibilnim radnim uvjetima na realnom i virtualnom tržištu.
Znanstvenici rade na proviziju
U današnje vrijeme, istaknuto je na seminaru, postoje tvrtke raznih profila. Tako u jednoj britanskoj tvrtki zaposlenici prodaju svoje neiskorištene radne sate drugim zaposlenicima. Jedna američka tvrtka okuplja akademike, znanstvenike i inovatore koji za proviziju rješavaju poslodavcima naoko nerješive probleme.
Ugled pojedinca u virtualnom okruženju tj. na Internetu imati će sve veću važnost budući da će poslodavci ocjenjivati njihovu pouzdanost i profesionalnost na sličan način kao što neke online kompanije već ocjenjuju svoje kupce i prodavače.
Ugled na Internetu
"Budući da će radnici postati mobilniji i češće mijenjati poslodavce, Internet ugled, koji se može promatrati i kao međunarodni, bit će im itekako potreban. Dojam koji će poslodavac steći o radniku na temelju njegova online ugleda u budućnosti će biti mnogo važniji nego što je danas", predviđa Jonathan Winter, osnivač tvrtke Career Inovation koja je bila organizator seminara.
Istovremeno, poslodavci će morati napraviti radikalne promjene u načinu iskorištavanja ljudskih potencijala, budući da su već i danas mnogi zaposlenici nezadovoljni svojim radnim mjestom i činjenicom da mnoga njihova znanja i vještine ostaju neiskorištene.
Inovativne poslovne ponude
U svakom slučaju, poslodavci će u budućnosti morati smisliti i kreativnije poslovne ponude. "Zašto primjerice tvrtka ne bi svojim budućim zaposlenicima osim sigurnog zaposlenja, nudila i mogućnost pokretanja vlastite tvrtke uz njihovu podršku", sugerira Winter.
Način selekcije kandidata također će doživjeti značajne promjene, predviđa on. Primjerice, od 2002. godine američka vojska se u regrutaciji novaka koristi online igrom America's Army.
Osim što vjerno simulira svaki aspekt vojničkog posla, igra zahtjeva koordiniran timski rad i poštivanje osnovnih vojnih vrijednosti, a igrači čak na početku igre moraju proći i obuku.
Inovativne metode selekcije kandidata koriste se već i danas, pa tako Google organizira turnire u logičkim igrama, a velike tehnološke kompanije posjećuju fakultete i organiziraju sajmove na kojima se posjetitelji mogu baviti projektiranjem.
Osim toga, sve veći broj kompanija i međunarodnih organizacija prisutan je u virtualnom svijetu, kao npr. u Second Lifeu ili raznim socijalnim mrežama, koje također mogu poslužiti kao inovativna metoda za selekciju. (V.K.)
Izvor:
The Guardian