U svakoj kompaniji događaju se pogreške na poslu, ali krivce ne treba tražiti među zaposlenicima, već u proizvodnom procesu
Prosječno svake tri godine organizacije pretrpe važnije promjene, dok se one manje dešavaju gotovo neprestano. Pa ipak, 40 posto organizacija ne uspije realizirati svoje ciljeve.
Novo istraživanje engleske tvrtke Chartered Institute of Personnel and Development pokazalo je kako kompanije trebaju što više učiti kroz iskustva i pogreške. Kako bi se osigurale od ponovljenih pogrešaka, kompanije moraju procijeniti zbog čega ciljevi nisu realizirani, sagledati što je učinjeno pogrešno i potaknuti svoje djelatnike da između sebe učine isto.
Rizik je poželjan
Više od 85 posto onih koji su "preživjeli" lošu poslovnu situaciju tvrdilo je kako je "sve što se dogodi prilika je za učenje". U ovom slučaju riječ "sve" označava učenje iz pogrešaka. S druge strane, samo 58 posto njih ustvrdilo je kako su u mogućnosti precizno opisati što su zapravo naučili.
U idealnom svijetu pogreška bi se dogodila samo jednom jer bi kompanije iz nje izvukle pouku. No u takvom svijetu mi ne živimo. Kako bi osigurale učinkovite promjene, organizacije i zaposlenici trebaju učiti iz situacija koje se ne uspiju realizirati onako kako je bilo zamišljeno. Ipak, svaka pogreška, bila ona velika ili mala, ukazuju na potrebu za učenjem iz pogrešaka.
Organizacije teže imati veličanstvene ideje o tome kako promijeniti način poslovanja, ali griješe u implementaciji tih promjena jer za to nemaju razrađen akcijski plan. Srećom, nisu sve pogreške neizostavno loše. Prije svega, potrebno je razlikovati razne vrste pogrešaka.
Tako ima zaista glupih pogrešaka koje su posljedica nepažnje ili nemara, ali ima i onih inteligentnih koje proizlaze iz eksperimentiranja i kalkuliranog rizika.
Strah i oklijevanje
Bill Gates jednom je prilikom izjavio: "Želim zaposliti ljude koji su napravili pogreške. To pokazuje da su spremni riskirati."
Kompanijina politika "nađi krivca i prebaci svu krivnju na njega", dugoročno gledano, dovodi do toga da se više nitko u vertikali neće usuditi izaći s bilo kakvim kreativnim prijedlogom od straha i s mišlju "što ako krene po krivu". Manjak ideja, bile one odlične ili možda tek prosječne, siguran je put u stagnaciju kompanije, a s vremenom u njeno nazadovanje i sigurnu propast. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik