Majke se žele potpuno posvetiti djetetu u prvoj godini njegova života, ali se često vraćaju na posao zbog straha od gubitka radnog mjesta ili financijskih poteškoća
Žene koje žele izgraditi uspješnu karijeru te se u potpunosti posvećuju svom radu čine to na uštrb obitelji, pokazuje istraživanje Sveučilišta Cambridge.
Naime, u istraživanju su jednako, muškarci i žene, naveli da vjeruju kako će obitelj patiti ako žena radi puno radno vrijeme. Zaključak je temeljen na analizi anketa provedenih u posljednja tri desetljeća, a pod vodstvom Jacqueline Scott, sveučilišne profesorice i sociologinje.
"Sjaj super mame polako nestaje. Naime, još u 80-ima je u Britaniji bilo veoma popularno raspravljati o jednakosti spolova te se ženama davala potpuna podrška u radu, a tijekom 90-ih je ta rasprava dosegnula vrhunac", pojašnjava Scott.
No, danas sve više prevladava mišljenje da se žene treba rasteretiti brojnih obaveza te skrb o obitelji treba biti ravnomjerno podijeljena među partnerima.
Brojni izazovi
U britanskoj udruzi za ravnopravnost spolova Fawcett Society ističu da se žene u današnjoj ekonomiji nalaze pred nemogućim izazovima – gotovo su prisiljene birati između uspješne karijere ili stalne brige o obitelji.
Stručnjaci smatraju kako je zbog toga kvaliteta majčinstva manja, a i muškarci i žene susreću se sa stalnim stereotipima.
Stručnjaci za obiteljska pitanja napominju kako majke djetetu u prvoj godini njegova života žele posvetiti kvalitetnu brigu, ali se često vraćaju na posao zbog straha od gubitka radnog mjesta ili financijskih poteškoća.
Promjena mišljenja
Istraživanja javnog mijenja koja su od 80-ih godina prošlog stoljeća provođena u Velikoj Britaniji, SAD-u i Njemačkoj pokazala su da je primjerice, 1994. godine 52 posto muškaraca i žena u Velikoj Britaniji smatralo je da će se majke unatoč sve brojnijim poslovnim obavezama jednako kvalitetno moći posvetiti obitelji. Do 2002. taj se udio smanjio na 46 posto među ženama te 42 posto među muškarcima.
Međutim, rezultati su još alarmantniji u SAD-u gdje je prije 14 godina 51 posto ispitanika smatralo da majke mogu imati uspješnu karijeru i posvetiti dovoljno vremena obitelji, dok se 2002. taj udio smanjio na 38 posto.
Rezultati istraživanja u Njemačkoj pak znatno su se razlikovali. Do 90- ih godina, većina građana smatrala je da muškarci moraju preuzeti ulogu hranitelja obitelji, dok cjelokupna briga o obitelji jest uloga žena. Godine 1994. tek je 24 posto ispitanika smatralo da obiteljski život neće trpjeti zbog majčine uspješne karijere, a do 2002. taj se udio povećao na 37 posto.
Zastarjele uloge
Jacqueline Scott smatra da se Njemačka, kao i mnoge europske zemlje kasnije počela "rješavati" tradicionalnih obiteljskih uloga, pa će kasnije i postati svjesne posljedica što će ih uzrokovati veće uključivanje žena na tržište rada i nepravilna raspodjela obiteljskih dužnosti.
Najrazvijenije zemlje razvile su sustave pomoći i edukacije čija je namjera širenje svijesti o ravnopravnosti spolova, ali još će im veći izazov predstavljati uklanjanje zastarjelih modela ponašanja.
Naime, žene mogu imati uspješnu karijeru, ali dio obiteljskih obaveza trebaju preuzeti i muškarci, što već dugi niz godina nisu činili. Dio odgovornosti pada i na poslodavce, ali i državne sustave koje ženama trebaju omogućiti više fleksibilnosti, ističu autori. (V.K.)
Izvor:
The Guardian