Zbog primjene nove metodologije, analizom najnovijih pokazatelja, broj siromašnih u zemljama u razvoju povećao se za 400 milijuna
Svaka četvrta osoba u zemljama u razvoju živi u apsolutnom siromaštvu sa manje od 1,25 dolara dnevno, pokazuje novo izvješće Svjetske banke.
Nove procjene znatno su veće od dosadašnjih, prema kojima je u 2004. u siromaštvu živjelo 985 milijuna ljudi.
Iako su napori u suzbijanju siromaštva itekako vidljivi u pojedinim regijama, u izvješću se upozorava da se siromaštvo u posljednjih 25 godina znatno proširilo. Razlog tome je i dosadašnji način analize podataka, koja je u obzir uzimala prosječne troškove života iz 1993. godine prema kojima su se siromašnima smatrali svi oni koji žive s manje od jednog dolara dnevno.
Milenijski ciljevi ipak ostvarivi
Analizom novih i preciznijih podataka o cijenama i troškovima života, utvrđeno je da su sve dosadašnje procjene bile preniske. Tako je prema novom izvješću čak povećan i broj siromašnih iz 1981. godine sa 1,5 na 1,9 milijardi.
Ipak, broj siromašnih u cijelom svijetu i dalje iznosi oko 2,6 milijardi, s tim da se u ovom slučaju siromašnima smatraju oni koji žive s manje od dva dolara dnevno.
Afrika je najmanje učinila na rješavanju ovog gorućeg problema. Od 1981. do 2005. broj siromašnih osoba u Africi se gotovo udvostručio, sa 200 na 380 milijuna. Siromašni žive s prosječno 70 centi dnevno, a stopa siromaštva je više od 20 godina ostala na nepromijenjenih 50 posto.
Kina najnaprednija
Najveći pak broj, od 595 milijuna siromašnih zabilježen je u Južnoj Aziji, od čega ih 455 milijuna živi u Indiji. Međutim, stopa siromaštva smanjila se sa 60 na 40 posto.
Najveći pomak u borbi protiv siromaštva učinila je Kina, gdje se broj siromašnih od 1981. godina smanjio za čak 600 milijuna. Najznačajniji napori uloženi su u posljednjih 15 godina, nakon što je Kina otvorila vrata stranom kapitalu, što je itekako pogodovalo smanjenju stope siromaštva sa 85 na 15,9 posto.
Autori međutim ističu da se stopa siromaštva u zemljama u razvoju, u proteklih 25 godina smanjila sa 52 na 26 posto. Budući da se stopa siromaštva svijetu smanjuje za otprilike jedan posto na godišnjoj razini, čemu su znatno doprinijeli i kineski napori, stručnjaci čvrsto vjeruju da će do 2015. biti ostvaren prvi milenijski cilj tj. da će se stopa siromaštva iz 90-ih prepoloviti. (V.K.)
Izvor:
Svjetska banka