Nova britanska studija sugerira da su starije generacije radnika u stvari jednako drske i zahtjevne kao i generacija Y
Zaposlenike mlade generacije rođene između 1980. i 1990., tvz. generacije Y, često se doživljava kao nezainteresirane i sebične vukove samotnjake, koji se ne mogu, ili se ne žele vezati uz poslodavca, a pritom nisu skloni timskom radu i prezahtjevni su.
Unatoč tome, ovi zaposlenici u dobi od 18 do 30 godina ne razlikuju se mnogo od prijašnjih generacija radnika, sugerira studija konzultantske tvrtke Penna i Chartered management Personnel instituta provedena nad 5500 ispitanika u šest zapadnoeuropskih država. Autori ističu da su neke uobičajene pretpostavke koje poslodavci imaju prema mladima zapravo pogrešne.
Zaštita okoliša
interesantnija starijima
Dok raspravu o društvenoj odgovornosti i zaštiti okoliša poslodavci uobičajeno čuvaju za privlačenje mladih, veća je vjerojatnost da će se pri traženju posla za pozitivnim opredjeljenjima poslodavca povući baby boomeri (osobe u dobi od 45 do 60 godina), pokazuju rezultati.
Često se misli da je generacija mladih zaposlenika previše usredotočena na ispunjenje individualnih ciljeva i potreba te da su oni sami sebi najvažniji.
Međutim, studija je pokazala, a i mnogi stručnjaci ističu da se osobe mlađe od 30 godina uglavnom žele kretati u okruženju u kojem će razvijati prijateljstvo i osjećati se kao dio tima.
Baby boomeri neskloni timskom radu
Istovremeno, baby boomeri su generacija koja je najmanje sklona timskom radu. Naime, samo ih polovica smatra da se poslovni uspjeh lakše postiže timskim radom, dok je među radnicima generacije X više onih koji preferiraju radu timu. Autori upozoravaju kako je ova spoznaja itekako važna jer se pripadnike generacije X često smatra najvećim individualcima.
Također se smatra da mladi žele imati kontrolu nad razvojem svoje karijere, što se često puta ne podudara s očekivanjima poslodavaca.
U većini slučajeva, ova pretpostavka je istinita, ali među svim generacijama, baby boomeri su najmanje zadovoljni prilikama za poslovni razvoj, pokazuje studija.
Različite generacije, različite potrebe
"Nalazi ove studije u velikoj se mjeri mogu primijeniti za razvijanje metoda privlačenja i zadržavanja zaposlenika", smatra Anne Riley iz tvrtke Penna.
"Ukoliko poslodavci ne znaju što mogu očekivati od svake generacije i što ta generacija očekuje od poslodavca i radnog mjesta, tada nastaje nerazumijevanje i nezadovoljstvo što je posebno osjetljivo u međugeneracijskim timovima.
U krajnjoj liniji, običan konflikt može uzrokovati značajan gubitak vremena koje će se utrošiti na izglađivanje situacije i ponovno uspostavljanje odnosa", upozorava Riley.
Što znači prepoznati potrebe različitih generacija, možda najbolje ilustriraju riječi autora koji ističu da se mlade osobe češće neće prijaviti za neko radno mjesto, ako to ne mogu učiniti putem Interneta.
Jednako tako, baby boomerima i tradicionalnim radnicima (rođeni prije 1946.) u većoj će mjeri biti nelagodno prijaviti se za radno mjesto, ako u sklopu regrutacijskog procesa moraju polagati testove procjene osobnosti. (V.K.)
Izvor:
Penna