U slučaju da im zaprijeti otkaz, zaposlenici su spremni koristi se povjerljivim informacijama kako bi si osigurali drugo zaposlenje
Nedavno istraživanje koje je provela kompanija "Cyber-Ark Software" utvrdila je da je više od jedne trećine zaposlenika spremno raditi više od 80 sati dnevno i za 25 posto nižu plaću ne bi li zadržali svoj posao. Međutim, utvrđeno je da su ti isti zaposlenici spremni neovlašteno koristiti povjerljive informacije kompanije u slučaju da im zaprijeti otkaz.
U vrijeme financijske krize, čak 56 posto zaposlenika istaknulo je kako su zabrinuti za svoj posao. Prema rezultatima istraživanja, u slučaju da im zaprijeti gubitak posla, više od polovice njih priznalo je da su spremni koristiti povjerljive informacije bivše kompanije ne bi li povećali izglede za dobivanje novoga zaposlenja.
Baze podataka najpoželjnije
Istraživanje je također pokazalo da čak 71 posto zaposlenika Nizozemske i 58 posto zaposlenika SAD-a, već posjeduje povjerljive podatke kompanije u kojoj rade, a čak 71 posto ispitanika istaknulo je da su, u slučaju gubitka posla, spremni ponuditi te podatke potencijalnom poslodavcu.
Među najpoželjnije informacije spadaju baze podataka i kontakti potencijalnih partnera, zatim planovi za budućnost, kao i informacije o proizvodima.
Ucjenom i mitom zadržati posao
Dok su zaposlenici istaknuli da bi koristili povjerljive informacije u slučaju odlaska na novi posao, poslodavci su istaknuli da su povećali razinu sigurnosti pa se do takvih informacija sve teže dolazi.
Rezultati istraživanja pokazali su također da samo 15 posto zaposlenika u SAD-u razmišlja o ucjeni trenutnog poslodavca ne bi li zadržali svoj posao, dok je njih 26 posto izjavilo da bi mitom pokušali zadržati svoj posao. Situacija u Europi je bitno drugačija, pa je tako samo 6 posto Nizozemaca i 2 posto Britanaca spremno podmititi trenutnog poslodavca ne bi li zadržali posao. (D.P.)
Izvor:
WorldatWork