Štrajk koji se planira između 11. i 15. svibnja vjerojatno neće biti jednodnevni već kombinacija štrajkova i prosvjeda do ispunjenja zahtjeva
Sindikati javnih službi idućeg će tjedna, od 21. do 24. travnja, održati prosvjedne skupove u najvećim hrvatskim gradovima kao dio priprema za štrajk koji su najavili u tjednu prije lokalnih izbora, između 11. i 15. svibnja.
Prosvjedni skupovi održat će se 21. travnja u Osijeku na Ekonomskom fakultetu, 22. travnja u Rijeci u hotelu Neboder, 23. travnja u Zagrebu u Studentskom centru, te 24. travnja u Splitu na Fakultetu elektrotehnike.
Na skupovima će sudjelovati povjerenici i članovi sindikata prosvjete, znanosti, zdravstva, kulture i socijalne skrbi koji okupljaju oko 70 posto od 180.000 zaposlenih u javnim službama, najavljuju sindikalci.
U svibnju stižu umanjene plaće
Nakon toga će u svim podružnicama sindikata javnih službi od 27. do 29. travnja provesti referendum na kojem će se članstvo izjasniti je li spremno sudjelovati u štrajku kako bi obranilo cijenu i dostojanstvo svojega rada. Ako se većina izjasni za štrajk, on će biti organiziran između 11. i 15. svibnja, a vjerojatno neće biti jednodnevni štrajk već kombinacija štrajkova i prosvjeda do ispunjenja zahtjeva.
Takvo vrijeme za štrajk izabrano je jer će početkom svibnja učitelji, nastavnici, sveučilišni profesori, znanstvenici, liječnici, medicinske sestre, djelatnici socijalne skrbi i kulture i ostali javni službenici primiti plaće umanjene za šest posto.
Sindikalci se ne žele pomiriti sa smanjenjem plaća u javnim službama, što je nakon propalih pregovora odlučila učiniti vlada uputivši Saboru na hitno usvajanje Zakon o osnovici plaća javnih službi, koji joj omogućava da vrati osnovicu na razinu iz prošle godine.
Naknada nakon krize
Ističu da će time plaće u javnim službama ponovno zaostati za plaćama u gospodarstvu, pa bi prije odluke o njihovu smanjenju trebalo utvrditi pravičnu cijenu rada javnih službenika i vezati njihove plaće za kretanje plaća u gospodarstvu.
Sindikati javnih službi ističu kako su u kriznim vremenima spremni dijeliti sudbinu ostalih radnika pa pristaju na manje plaće, ali žele se osigurati da će nadoknaditi taj zaostatak nakon što država izađe iz krize.
Nedavno su upozorili da unatoč krizi plaće i dalje rastu svima osim korisnicima državnog proračuna. Naime, statistički podaci Fine pokazuju da su plaće u siječnju ove godine u odnosu na siječanj prošle godine prosječno rasle u cijeloj zemlji za 8,4 posto, a isto toliko su rasle plaće u privredi. S druge strane, zaposlenima u državnim i javnim službama vlada je odlučila zamrznuti plaće na prošlogodišnjoj razini. (Hina)