Iako se možda čini suludo, prvi koji će dobiti otkaz u vrijeme recesije su oni najpametniji i najmarljiviji.
Ovaj podatak proturječi zajedničkoj ideji da niže kvalificirani i manje kvalitetni radnici budu prvi na listi otkaza ili kako oni teže pronalaze novi posao.
Profesor i istraživač Andreas Mueller je malo dublje analizirao podatke i utvrdio da se zaposlenici smjenjuju usprkos njihovim kvalifikacijama ili visokoj plaći, te kako oni jednako teško pronalaze posao kao i radnici s nižim kvalifikacijama i nižim plaćama.
Među zaposlenima, najvjerojatnije je da će otpustiti one s visokim plaćama u odnosu na druge s istim iskustvom i obrazovanjem.
Oni će najvjerojatnije biti plaćeni više, jer su najproduktivniji, ali će svejedno dobiti otkaz u vrijeme recesije.
Moguće objašnjenje je da su više plaćeni radnici preplaćeni ili im se samo posrećilo.
U drugoj studiji, Mueller je otkrio da će visoko plaćeni ljudi, s višim IQ-om i većim komunikacijskim sposobnostima, vjerojatnije će među prvima dobiti otkaz.
Tako kvalitetniji radnici čine veći udio nezaposlenih nego što se obično misli.
Najpodobnije objašnjenje, prema Muelleru, je dužnička kriza koja proizlazi iz recesije. Poduzeća razumiju da su njihovi najbolji radnici neophodni za oporavak i željeli bi ih zadržati, ali manji prihodi i ekonomska kriza ponekad ih ostavljaju bez izbora te zbog toga otpuštaju neke od svojih najboljih ljudi.
Iz toga se može zaključiti da je recesija gotovo najbolje vrijeme za zapošljavanje, jer poslodavac koji si to može priuštiti zaista može dobiti vrlo kvalitetnog radnika, piše bussinesinsider.com.
Izvor: Poslovni savjetnik