Share
Tweet
Share
Send to friend

10 stvari koje ne treba reći prilikom davanja otkaza

Budite profesionalni, pokažite empatiju, ali držite se činjenica.

10 stvari koje ne treba reći prilikom davanja otkaza

Nije lako otpustiti nekoga. Još je gore ako to kažete na nezgodan način.

Ako ste već u situaciji da morate zaposlenika obavijestiti o prestanku radnog odnosa, sigurno je da to želite učiniti na najbezbolniji mogući način. To nije lako. Ipak, vaše emocije u tom trenutku manje su bitne od emotivnog stanja osobe koja prima vijest o otkazu.

Stoga, ovo su stvari koje ne biste trebali reći:

1) „Vidi, ovo mi je jako teško učiniti.“

Nemojte se ljutiti, ali tu osobu ne zanima kako se vi osjećate u tom trenutku. Vjerojatno misli: „Stvarno? Pa kako bih se ja tek trebao osjećati?“ Ako se osjećate loše – a to je sigurno slučaj – radije s nekim drugim porazgovarajte o tome.

Jednako tako, pokušajte izbjeći formulaciju poput „Vidi, ne znam kako bih ti ovo rekao…“ Znate kako to trebate reći. Samo vam je neugodno što to morate reći. Svejedno, zaposlenik to ne mora čuti, jer ćete samo zvučati sebično, a to vam sigurno nije namjera.

2) „Odlučili smo da moramo napraviti promjene.“

Niste klub koji mora otpustiti lošeg trenera. Ne držite konferenciju za medije, stoga fraze prepustite drugima. Umjesto toga radije maksimalno pojednostavite priču: „Marko, moram te otpustiti.“ Ako je otkaz utemeljen na vrlo konkretnim razlozima i dokazima, „Marko“ već vjerojatno zna koji je razlog tome.

3) „Kasnije ćemo razgovarati o detaljima.“

Zaposlenik koji dobiva otkaz nalazi se na kraju jednog te na početku drugog procesa: prikupljanje stvari iz ureda, vraćanje stvari koje su u vlasništvu tvrtke, informiranje o pravima koja ima uslijed otkaza itd.

Vi biste tijek cijele te procedure trebali znati i prije nego što započnete razgovor o otkazu. Dovoljno je loše što osoba dobiva otkaz: čekanje da vi odlučite koji je sljedeći korak za nju je ponižavajuće, posebno ako zaposlenik samo razmišlja o tome kako što brže i bezbolnije odraditi cijeli taj proces.

4) „U usporedbi s Petrom, jednostavno si lošiji/a.“

Nemojte otkaz opravdavati na način da jednog zaposlenika uspoređujete s drugim. Zaposlenik bi trebao dobiti otkaz ukoliko ne udovoljava određenim standardima, ako ne ispunjava ciljeve ili je sklon problematičnom ponašanju.

Osim toga, povlačenje usporedbi otvara rizik da niste objektivni, a to ne može izaći na dobro.  

5) “Uredu, razgovarajmo o ovome. Evo zašto…“

Većina zaposlenika je u ovakvim situacijama mirna, ali uvijek postoji nekolicina njih koji će htjet raspravljati. Nikada se ne dajte uvlačiti u takve 'povuci-potegni' rasprave: „Marko, možemo razgovarati o tome koliko god želiš, ali moraš znati da to neće promijeniti odluku.“ Možda vam ovo zvuči grubo, ali zapravo nije. Osim toga, što više pokušavate argumentirati razloge otkaza, zaposlenik će se samo osjećati lošije.

Budite profesionalni, pokažite empatiju, ali držite se činjenica. Nemojte nasjedati na provokacije bilo kakvog oblika.

6) „Ti si odličan radnik, ali jednostavno moramo smanjiti broj zaposlenih.“

Ako smanjujete broj zaposlenih (tehnološki višak), jednostavno samo recite da smanjujete broj zaposlenih. Ako to zapravo ne radite, već takav izraz koristite kao alibi kako biste si olakšali, otvarate si potencijalne (zakonske) probleme u budućnosti, posebno ukoliko planirate zaposliti drugu osobu na toj radnoj poziciji.

Za svoje i dobro vašeg zaposlenika, ne pokušavajte igrati igru u kojoj želite zaštititi osjećaje zaposlenika ili, još gore, vlastite osjećaje. Jednostavno budite iskreni.

7) „Obadvoje znamo da nisi sretan ovdje, zato je ovo možda i dobra stvar za tebe.“

Je li zaposlenik ovdje nesretan ili će mu jednoga dana biti drago što je otišao nije vama na prosudbu. Nemojte očekivati da će zaposlenik ovo doživjeti kao priliku za novi, sretniji i bolji početak. Barem ne sada, dok prima vijest o otkazu.

8) „Ispratit ću te.“

Čak i u slučaju izvanrednog otkaza i trenutnog napuštanja tvrtke, ovo je ružna praksa. To što je netko dobio otkaz ne znači da je kriminalac, stoga ga nemojte tako ni tretirati. Postavite jednostavne parametre. Možete reći nešto poput: „Ivane, molim te otiđi po svoje stvari i možemo se naći na izlazu za 20 minuta.“ 

9) „Odlučili smo te otpustiti.“

„Mi“ je možda prikladno u mnogim poslovnim situacijama, ali ovo nije jedna od njih. Recite „ja“. U uvom trenutku, vi ste tvrtka. Preuzmite tu odgovornost.

10) „Ako bilo što možemo učiniti za tebe, javi mi.“

Što konkretno? Napisati preporuku? Informirati se o potencijalnim radnim mjestima za tog zaposlenika? Budite konkretni: „Ako ćeš imati bilo kakvih pitanja vezano uz beneficije, isplatu zadnje plaće ili bilo kakve druge detalje, slobodno mi javi. Pobrinut ću se da dobiješ sve potrebne informacije.“ Nemojte obećavati ono što ne možete ispuniti. Vama će možda biti lakše, ali zaposleniku neće.

Zapamtite, kada zaposleniku dajete otkaz, imajte na umu da je u pitanju on, a ne vi niti kako vi sebi možete olakšati.

Izvor: Quartz

We use cookies to enhance your experience. By continuing to visit this site you agree to our use of cookies. Learn more.