Share
Tweet
Share
Pošalji prijatelju

Pravnik odgovara: Istovremeni posao u Hrvatskoj i Sloveniji

Ukoliko želite istovremeno raditi u Hrvatskoj i Sloveniji, konzultirajte slovensko pravo. Ugovor o radu mora sadržavati dodatne stavke, no u nekim slučajevima niste dužni sklopiti takav ugovor.

Pravnik odgovara: Istovremeni posao u Hrvatskoj i Sloveniji

Pitanje: Zaposlen sam u stalnom radnom odnosu u hrvatskoj tvrtki. Ista tvrtka postaje  vlasnik tvrtke u Sloveniji i ponudili su mi da postanem istovremeni direktor te tvrtke koja nema zaposlenih.

Mogu li trpiti neke posljedice, što se tiče našeg Zakona o radu vezano uz radno vrijeme i slično. Ukoliko ostanem pri trenutnom punom radnom odnosu sa tvrtkom u Hrvatskoj, kakve sve ugovore mogu potpisati u Sloveniji, a da nemam problema s hrvatskim zakonom?

Odgovor: Zakon o radu člankom 16. propisuje obvezni sadržaj ugovora o radu kada se radnik upućuje na rad u inozemstvo, tj. dodatne uglavke koje mora sadržavati ugovor o radu radnika, uz uglavke koje svaki ugovor o radu mora sadržavati.

U slučaju da su Vam u skladu sa člankom 16. Zakona o radu ponudili izmjenu trenutnog ugovora o radu, tada takve izmjene moraju sadržavati i odredbe (uglavke) koje propisuje Zakon o radu: trajanje rada u inozemstvu, raspored radnog vremena, neradne dane i blagdane u koje radnik ima pravo na odmor uz naknadu plaće, novčanoj jedinici u kojoj će se isplaćivati plaća, drugim primanjima u novcu i naravi na koja će radnik imati pravo za vrijeme rada u inozemstvu, uvjetima vraćanja u zemlju. Svi uglavci osim prvog (trajanje rada u inozemstvu) mogu se u ugovoru o radu uputiti na odgovarajući zakon, drugi propis, kolektivni ugovor ili pravilnik o radu koji uređuje ta pitanja.

Međutim, prema hrvatskim propisima, član uprave društva ne mora sklopiti ugovor o radu s osnivačem društva (tj. skupštinom društva ili nadzornim odborom), već obavljanje svoje dužnosti mogu urediti i drugom vrstom ugovora (ili ne sklopiti nikakav ugovor). Da li takav propis za članove uprave slovenskih trgovačkih društva propisuje i slovenski zakonodavac ovdje ne znamo.

Svakako Vam preporučujemo da prije prihvaćanja takve dužnosti u Republici Sloveniji (ili odmah po prihvaćanju) zamolite svog poslodavca da Vam pribavi mišljenja slovenskih pravnika vezano uz rad člana uprave-stranca u Republici Sloveniji. 

MojPosao koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi vam pružio bolje korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda stranice slažete se sa korištenjem kolačića o kojima možete pročitati više.