Teroriziranje, emocionalno uznemiravanje, sustavno iskorištavanje, nesigurnost radnog mjesta i socijalna nesigurnost, najčešći su oblici diskriminacije
Radnici iz novih istočnoeuropskih članica Europske unije, u najstarijim članicama, gdje su se preselili radi posla, svakodnevno su izloženi raznim oblicima diskriminacije, stoji u izvješću predstavljenom u Europskom centru za političke studije u Bruxellesu.
"Diskriminiranje stranih radnika iz novih članica postalo je paneuropski fenomen", upozorio je autor izvješća profesor Joseph Carby-Hall.
Izvješće se temelji na istraživanju koje je od ožujka 2006. do rujna 2007. provedeno u svim članicama EU, od kojih je većina ukinula ograničenja za ulazak stranih radnika, ali nije svima osigurala jednaka prava zajamčena europskim zakonima.
Nezainteresirani za zaštitu migranata
Umjesto toga, mnogi radnici iz istočnih zemalja susreću se sa sustavom "modernog ropstva", kako ga naziva prof. Hall.
Teroriziranje, emocionalno uznemiravanje, sustavno iskorištavanje, koje se očituje kroz noćni ili neplaćeni prekovremeni rad, nesigurnost radnog mjesta i nezajamčena socijalna sigurnost, najčešći su oblici diskriminiranja stranih radnika u "staroj Europi", upozorava dr. Hall u svom izvješću.
On je kritizirao zemlje članice zbog nedovoljno želje za iskorjenjivanjem diskriminacije. Prvi korak ka poboljšanju situacije bio bi ratificiranje UN-ove Konvencije o zaštiti migrantskih radnika, koju nažalost do sada nije potpisala još niti jedna članica EU.
Ponovno sele zbog podcijenjenosti
Na konferenciji u Europskom centru za političke studije, poljski pravobranitelj za ljudska prava Janusz Kochanowski istaknuo je da su "ekonomske migracije jedan od glavnih čimbenika globalizacije" koji ima isti značaj kao i pitanje starenja populacije te klimatskih promjena.
"Razina migracija radnika iz novih u stare članice prerasla je sva očekivanja", napomenuo je Kochanowski podsjećajući da je prema procjenama do kraja 2007. više od dva milijuna Poljaka napustilo svoju zemlju. Međutim, 1,9 milijuna njih nezadovoljnih svojim statusom, razmišlja čak i o ponovnom seljenju. (V.K.)
Izvor:
EurActiv