Ako je vaš nadređeni neuspješan ili nekompetentan, to bi vam moglo stvarati probleme u poslu. Međutim, loše vodstvo nažalost nije uvijek jednostavno prepoznati.
Jeste li se ikada zapitali kako biste navike i način poslovanja menadžmenta tvrtke mogli saznali prije nego prihvatite posao? S obzirom da se na intervjuu za posao i vama pruža prilika da postavite pitanja, možda je upravo to trenutak kada bi mogli saznati nekoliko važnih pojedinosti.
Donosimo vam nekoliko primjera pitanja pomoću kojih bi već na intervjuu za posao mogli saznati koliko je vaš budući šef uspješan u svom poslu.
Kako bi opisali Vaš način poslovnog vodstva odnosno menadžmenta?
Iako uglavnom znate koji način rad preferirate, možda Vam više odgovara da dobijete detaljne upute za određeni projekt, ili bolje radite kad dobijete zadatak i slobodu rješavanja istog.
Saznajte na koji način vaš potencijalni šef upravlja svojim zaduženjima i poklapa li se to s vašim načinom rada. Želi li on biti uključen u svaki zadatak kojim obavljate ili sjedi zatvoren u svom uredu i nikad se ne miješa u poslove svojih zaposlenika? Formula uspjeha za većinu je naći šefa koji se nalazi negdje u sredini. Dakle, onaj koji vam dozvoljava da samostalno radite, ali istovremeno je angažiran i odgovoran za uspjeh tvrtke.
Što bi napravili u slijedećoj situaciji?
Probajte se sjetiti neke situacije s kojom ste se susreli tijekom prijašnjeg rada, osobito ako je bila vezana uz menadžment velikog projekta. Pitajte potencijalnog šefa kako bi on to riješio.
Postavljanje hipotetske situacije može Vam pomoći da imate bolji uvid u menadžment buduće tvrtke. Isto pitanje Vam pomaže da ocijenite kako se potencijalni šef snalazi u stresnim situacijama. No nastojite biti što konkretniji s obzirom da na razgovoru nemate svo vrijeme za sebe.
Kako se nosite s konfliktnim situacijama unutar vlastite organizacije?
Neki menadžeri imaju politiku nemiješanja i ostavljaju zaposlenicima da sami rješavaju međusobne nesuglasice. Drugi pak, žele biti uključeni u sve međusobne odnose. Čak i ako ne želite da vaš šef bude upleten u sve, pravi menadžer bi trebao brinuti o zaposlenicima i pomagati im da rješavaju nesuglasice ako i kad se pojave.
Na kraju krajeva, uspjeh poslovnog tima ovisi o međuljudskim odnosima unutar istog. Ovim pitanjem također dolazite do odgovora da li je vaš budući šef mirotvorac ili huškač.
Kakva je fluktuacija zaposlenika?
Česta fluktuacija u tvrtki često je pokazatelj lošeg rukovodstva. Intervju za posao prava je prilika da saznate odgovor na ovo pitanje. Ako se u vašem odjelu u proteklih godinu dana izmijenilo desetak ljudi, to ne mora biti samo šefova krivica, ali je jasan znak da postoji problem u rukovodstvu.
Naravno, postoji još mnoštvo faktora koje bi trebalo razmotriti pri procijeni potencijalnog šefa. Primjerice, sluša li vas dok odgovarate na pitanja? Osoba koja je prezaposlena da bi slušala vaše odgovore, vjerojatno neće obraćati pozornost na vas dok ste na poslu. (V.K.)
Izvor:
MSN