Zbog zatvaranja radnih mjesta i kašnjenja s isplatama plaća, u drugi mirovinski stup je u veljači uplaćeno 6 milijuna kuna manje doprinosa nego u siječnju
U veljači je u drugi stup uplaćeno 365 milijuna kuna doprinosa, što je otprilike 6 milijuna kuna manje nego u siječnju 2009. ili studenom 2008., te 75 milijuna kuna manje nego u prosincu 2008.
Iako su obvezni mirovinski fondovi preživjeli rebalans proračuna bez otvaranja drugog stupa te osipanja članova i imovine, brojni otkazi i smanjenje plaća osjećaju se i u njihovim prihodima, piše Ljubica Gatarić u Večernjem listu.
Uplate doprinosa su u veljači ove godine, u odnosu na siječanj pale za 1,74 posto, pokazuju podaci Hanfe, ali su na godišnjoj razini mirovinci još uvijek u plusu od 4 posto. Dobrovoljni mirovinski fondovi imaju nešto lošiju mjesečnu bilancu, s obzirom da je u veljači na njihov račune proslijeđeno 17 milijuna kuna, što je 74 posto manje nego u siječnju.
Najveći prihodi u prosincu
Međutim, u tim fondovima ističu da nije riječ o brojnom gubitku članova, već o činjenici da su državna poticajna sredstva za 2007. godinu knjižena u siječnju 2009., pa je taj mjesec bio natprosječno "bogat".
Inače, takve se transakcije obično provode u prosincu, koji je kod dobrovoljnih fondova i inače najjači mjesec u godini jer članovi uplaćuju božićnice i ostale dodatne iznose kako bi ostvarili pravo na maksimalne državne poticaje ili porezne olakšice. Stoga taj mjesec nije usporediv s ostalim mjesecima.
Međutim, u AZ obveznom mirovinskom fondu navode da, čak i kad bi doprinosi bili manji, oni ne bi mogli znati je li to posljedica otkaza ili kašnjenja plaća.
Tvrtke odgađaju svoje obaveze
U PBZ-CO mirovinskom fondu navode da će se tek potkraj ožujka moći reći je li lagani pad prosječne mjesečne uplate po članu, uočen od studenoga 2008., slučajan ili je riječ o trendu. Inače, prosječna mjesečna uplata po članu u veljači bila je od 212 do 265 kuna i potvrđuje lagani pad.
Iako se prema službenoj statistici broj zaposlenih u veljači zaista smanjio, sindikati također upozoravaju da se povećava broj tvrtki koje kasne s isplatama plaća i svoje obveze prenose na drugi mjesec.
Zakašnjenja su takva da su čak i državni socijalni fondovi, mirovinski i zdravstveni, ovaj mjesec rastegnuli isplate dječjih doplataka, rodiljskih naknada i drugih naknada iz zdravstvenog sustava. (V. K.)
Izvor:
Večernji list