Finska vlada predložila je eksperiment o temeljnom dohotku još prije nekoliko mjeseci. Proveo bi se kroz 2017. i 2018. te bi pokazao može li se temeljni dohodak iskoristiti za reformu socijalnog osiguranja, tako da se eliminiraju sve "zamke" vezane uz posao.
U eksperimentu će dvije do tri tisuće nasumično odabranih građana, koji već primaju pomoć zbog nezaposlenosti, dobivati mjesečni temeljni dohodak u iznosu od 560 eura. Temeljni dohodak zamijenit će pomoć koju primaju trenutno, a iznos od 560 eura jednak je postojećoj zajamčenoj minimalnoj socijalnoj pomoći, javlja Index.
Eksperiment koji će se provoditi tijekom sljedeće dvije godine trebao bi pokazati može li temeljni dohodak doprinijeti smanjenju siromaštva, socijalne isključenosti, smanjenju birokracije te povećanju stope zaposlenosti.
Prijedlog je uključen u proračun za 2017. godinu te bi trebao stupiti na snagu 1.1.2017. godine, piše finsko ministarstvo socijalnih pitanja i zdravstva.
Istraživački bi konzorcij završio s osnovnom fazom u studenom, nakon čega bi vlada odlučila hoće li nastaviti ili produžiti eksperiment.
Primarni je cilj eksperimenta promovirati zaposlenost, ali on uključuje i naknadne istraživačke ciljeve, kako bi se otkrilo pomaže li temeljni dohodak u zapošljavanju.
U eksperimentu bi bilo obavezno sudjelovati, a s obzirom na to će se i odrediti iznos temeljnog dohotka. Dohodak bi bio neoporeziv, a isplaćivala bi ga Kela (Finska institucija za socijalno osiguranje).
Testna će se grupa usporediti s kontrolnom grupom, koja neće primati temeljni prihod.
Ovaj eksperiment je samo jedan u nizu eksperimenata finske vlade, s ciljem da se uvede kultura eksperimentiranja te preispitaju institucionalne prakse.