S vremena na vrijeme, može Vam se dogoditi da se, zbog vlastitih karakteristika, podcjenjujete na poslu. Ovakav oblik samosabotaže, ne samo da sprečava ostvarenje Vašeg kompletnog potencijala, nego može navesti Vaše kolege da imaju loše mišljenje o Vama kao individui, ali i kao profesionalcu.
Ukoliko ste toga svjesni, odlučnošću i treningom možete minimalizirati takvo ponašanje. Probajte proći kroz ovaj proces od nekoliko koraka:
1. Odredite svoje karakteristike
Kako se točno podcjenjujete? Ova tri načina su čest uzrok:
Boravljenje u negativnom okruženju:
Teme kojima se bavite na poslu stalno su iste. Fokusirate se na ono što je loše u Vašoj situaciji nasuprot onoga što je dobro, te ono što nije moguće nasuprot onoga što jest. Sjećate se svih loših stvari koje su Vam se dogodile, a ne onih dobrih ili možda vlastitih dostignuća.
Upadanje u zamke koje postavlja rutina posla:
Svi mi imamo loše radne navike koje funkcioniraju kao zamke u koje neprestano upadamo. Najčešći primjeri su sporost, odgađanje dnevnih zadataka, površnu komunikaciju i traljav rad.
Slušanje vlastitih gremlina:
Gremlini su ograničena vjerovanja i pretpostavke koje podsvjesno sabotiraju Vaš napredak. Oni Vam govore da nekako niste dovoljno dobri – niste dovoljno pametni, dovoljno vrijedni ili da jednostavno niste dorasli izazovu. Gremlini utjelovljuju Vaše najveće nesigurnosti.
2. Bez tolerancije
Drugi korak u procesu minimalizacije podcjenjivanja jest odluka o tome kako želite poboljšati svoje ponašanje. Lakše je svladati lošu radnu naviku, nego riješiti se unutrašnjih limitatora - gremlina, koji su zakopani duboko u Vama. Također razmislite o tome koliko bi Vas promjena određenog ponašanja mogla koštati. Jednom kad donesete odluku, obavežite se da nećete više tolerirati svoje nekadašnje karakteristike.
3. Podržite pozitivne stvari
Treći korak je stvaranje struktura i sistema koji podupiru pozitivne karakteristike i obeshrabruju negativne. Evo nekih primjera:
Počnite primjećivati kad sami sebe podcjenjujete. Kad primijetite da se žalite, da upadate u jednu od zamki, stanite. Recite si ono što radite i ispravite se. Najčešći način podizanja samosvijesti je fizičko kažnjavanje gumenom vrpcom po ruci.
Odmaknite se od okoliša koji potiče karakteristike kakve želite izbjeći. Ako npr. uvijek razgovarate o negativnostima posla s istim ljudima za vrijeme pauze za ručak, ručajte negdje drugdjeAko želite izbjeći loše radne navike, smislite način koji podupire Vaše poželjne karakteristike, a tjera one negativne. Ukoliko sporo radite, postavite si umjetne rokove i pokušajte ih pohvatati. Odmah odredite što trebate napraviti i bacite se na posao.
Ovakva strategija Vam može pomoći da suzbijete negativan način razmišljanja. Ukoliko mislite da Vaši neuspjesi nadaleko nadmašuju Vaše uspjehe, probajte objektivno gledati na Vaše pobjede. Skupite pozitivne kritike Vašeg rada. Napravite kolekciju i pregledajte ju kad god osjetite da Vam je potreban polet.
Da bi umirili svoje "gremline", možda ćete trebati pomoć mentora, trenera ili čak liječnika. Ukoliko se bojite da niste dorasli izazovu jer Vam "gremlin" tako govori, liječnik Vam može pomoći da shvatite zašto tako mislite i izraditi strategiju da suzbijete nepotrebno ograničenje. Mentor ili trener Vam može pomoći da se fokusirate na vlastite ciljeve, da istakne Vaše sposobnosti i da ohrabri Vaš napredak.
Kad je riječ o podcjenjivanju, Vi ste uzrok i rješenje problema. Uspješnim svladavanjem nekih karakteristika, dopuštate sebi i drugima da se uvjere u Vaše najbolje kvalitete.
(T.K.)
Izvor:
Monster