Unatoč posebnim mjerama usmjerenim na zapošljavanje mladih, Hrvatska ima jednu od najviših stopa nezaposlenosti mladih među europskim zemljama.
Po tome nismo izuzetak jer većina europskih zemalja ima veću stopu nezaposlenosti mladih od ukupne stope nezaposlenosti, pa je taj problem na nedavnoj konferenciji Međunarodne organizacije rada naznačen kao jedan od najvećih problema Europe.
Tako smo 2004. godine, prema podacima Eurostata, kad je riječ o osobama od 15 do 24 godine – sa 33,4% nezaposlenih – bili na neslavnom drugom mjestu od 28 promatranih zemalja, iza Poljske koja je imala 39,5 posto.
Na to koliko je položaj mladih Hrvata loš kad je riječ o zapošljavanju, ukazuje i podatak o tome da smo po ukupnoj nezaposlenosti ipak na nešto boljem, trećem mjestu, iza Slovačke, u kojoj stopa nezaposlenosti mladih iznosi 33,1 posto.
Hrvatska je u 2003. godini imala stopu od 35,9% nezaposlenih mladih Hrvata. Podaci, na žalost, ukazuju na to da pritom postoje jasno vidljive spolne razlike.
Pad ukupne nezaposlenosti među mladima gotovo se "preslikao" na stopu nezaposlenosti muškaraca te dobi (2003. godine smo imali 34,1% mladih nezaposlenih muškaraca, dok ih je lani bilo 29,7%), no kad je riječ o ženama udio nezaposlenih raste.
Riječ je o neznatnom porastu, s 38,2% 2003. na 38,3% u 2004. godini, ali se time uklapamo u trend nezaposlenosti među ženama u toj dobi koji se bilježi kod većine promatranih zemalja. Na to da je ipak riječ o zabrinjavajućem podatku, ukazuje i činjenica da je ukupna nezaposlenost žena lani ipak bila u padu, i to za 0,1% u odnosu na 2003. godinu te da su žene između 22 i 24 godine obrazovanije od muškaraca.
Udio osoba koje su lani u toj dobi imale završenu srednju školu u Hrvatskoj kretao se oko 92,5% (što je 1,8% više nego godinu ranije), među kojima je bilo 91,5% muškaraca i 93,7% žena. Inače, po udjelu osoba sa završenom srednjom školom među mladima u 2004. godini smo bili na vrhu europske "ljestvice", dok najmanji udio završenih srednjoškolaca među mladima imaju Španjolska (61,8%), Portugal (49%) i Malta (47,9%).
(T.K.)
Izvor:
Vjesnik