Zemlje članice trebale bi u sljedećih petnaestak dana donijeti jednoglasnu preporuku o otvaranju pregovora, a kako procjenjuje voditelj hrvatskoga pregovaračkog tima za 25. poglavlje, dr. Pero Lučin, problema ne bi trebalo biti.
Kako se pravna stečevina EU za ta poglavlja zbog određenih specifičnosti ne mora prenositi na nacionalni pravni poredak, sposobnost provedbe usklađivanja ponajviše će ovisiti o postojanju potrebnih preduvjeta za uspješno sudjelovanje u okvirnim programima koji su glavni instrumenti za financiranje.
Pred Hrvatsku nisu postavljeni veliki zahtjevi, barem što se tiče ovog područja,
ali pred nama je još mnogo posla. Prioritet je osnivanje Agencije za cjeloživotno osiguranje čija će zadaća biti rukovođenje programima EU, kao i dodjela financijskih sredstava za koje se moramo izboriti kvalitetnim programima, kazao je Lučin.
Kako je povećanje kvalitete mladoga obrazovanog kadra preduvjet jačanja globalne konkuretnosti gospodarstva EU, važan dio te politike je cjeloživotno učenje koje će uskoro postati obveza cjelokupnog radno aktivnog stanovništva.
Hrvatsko obrazovanje dosad je uglavnom financirano bespovratnim sredstvima iz europskog programa Tempus u okviru pretpristupnih fondova. Njega će dogodine zamijeniti "Integrirani program za cjeloživotno učenje" vrijedan 13 milijardi eura.
Takav zajednički fond financirat će se doprinosima svih zemalja koje u njemu sudjeluju, pa će tako i Hrvatska morati osigurati značajna proračunska sredstva. On će zamijeniti programe kao što je Comenius školski program, Erasmus za visoko obrazovanje, Leonardo da Vinci za strukovno obrazovanje te Grundtvig za obrazovanje odraslih.
Također će se osnovati Agencija za mlade koja će poticati mobilnost.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik