Ovog tjedna u Bruxelesu je započela prva faza screeninga vezano uz usklađenost hrvatskog zakonodavstva s pravilima koja vrijede u Europskoj uniji za područje socijalne politike i zapošljavanja.
Državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva Vera Babić, napominje kako će, iako je Hrvatska u značajnoj mjeri uskladila propise s obvezujućim normama, na usklađivanju ipak biti puno posla.
U sustavu socijalne skrbi tek nam predstoji utvrđivanje nacionalne razine siromaštva, odnosno jedinstvenog sustava normi i cenzusa u sklopu kojega bi se određivali uvjeti za ostvarivanje određenih prava, kao i visina iznosa pomoći koji se mogu dobiti iz državnog proračuna. S obzirom na sadašnjeg stanje, usklađivanje sa EU moglo bi podrazumijevati i stvaranje jedinstvene baze podataka o korisnicima raznih oblika pomoći iz državnog proračuna. U konačnici to bi pridonijelo i uvođenju socijalnih kartica, uz pomoć kojih bi se lakše kontrolirali troškovi za socijalu te građanima olakšao pristup pravima.
Drugo područje u kojem na m predstoji značajna prilagodba jest radno zakonodavstvo i socijalna prava koja proizlaze iz rada. Hrvatska je još od donošenja Zakona o radu 2002. godine, u nekim detaljima neusklađena sa standardima EU. To se na primjer odnosi na odredbe o sektorskom radnom vremenu, koje nije uređeno Zakonom o radu, već propisima kojima se uređuje poslovanje u pojedinim djelatnostima.
Hrvatska će osim toga morati preispitati usklađenost propisa vezanih uz skraćeno ili povremeno radno vrijeme, odredbe o kolektivnim otkazima te odredbe vezane uz porodiljski dopust, zbog nedorečenosti u praksi. Europska komisija tako je na primjer procijenila kako je trajanje obveznog porodiljskog dopusta u Hrvatskoj – predugo, pa se može očekivati i njegovo smanjenje.
Između ostalog, europske norme podrazumijevaju da se obveza porodiljskog dopusta mora odnositi i na žene i na muškarce. Time bi se promicalo odgovorno zajedničko roditeljstvo, što u Hrvatskoj trenutno nije slučaj. Tako se može očekivati uvođenje porodiljskog dopusta i za očeve, koji bi neko kraće razdoblje morali provesti sa bebom kod kuće, uz obvezni dopust majki koji bi na primjer trajao tri do četiri mjeseca.
No svakako najveći posao predstoji nam u segmentu zaštite zdravlja i sigurnosti na radu.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik