Stečajni postupci predugo traju, skupi su i komplicirani, radnici jesu u prvom isplatnom redu ali samo do jedne trećine plaća i otpremnina.
Uz to, nema jasnih kriterija za izbor stečajnih upravitelja od kojih nekih vode i do 20 stečajeva, što im se financijski itekako isplati.
Spominjući sve to, državna je tajnica u Ministarstvu pravosuđa Snježana Bagić, u srijedu, Saboru objasnila razlog predlaganje izmjene Stečajnog zakona.
Kad je riječ o vjerovnicima, izmjenama bi se radnici izjednačili s ostalima u prvom isplatnom redu, jer im se jamči isplata cijele plaće i otpremnine.
Stečajni će upravitelji morati imati visoku stručnu spremu, položen stručni ispit, poslovno iskustvo te biti na listi upravitelja koju će utvrditi Ministarstvo pravosuđa. Također će se propisat i broj postupaka koje će moći voditi jedan upravitelj te točno odrediti koliko mogu trajati pojedine faze stečajnog postupka.
Većina je klubova najavila potporu izmjenama, uz zamjerku pojedinih, što se ne ide s novim zakonom, te primjedbu još nekih kako se politici, a ne struci, daju prevelika prava u izboru stečajnih upravitelja.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik