Članice Europske unije postigle su nakon dugotrajnih i mukotrpnih pregovora dogovor o propisima kojima će se ubrzati uspostava jedinstvenog tržišta usluga, čime je dokončana žučljiva trogodišnja rasprava između starih i novih članica.
Direktiva bi trebala potaknuti gospodarski rast i konkurenciju među 25 članica EU za široku lepezu usluga, pa će njome biti obuhvaćeni računalni stručnjaci, ali i vodoinstalateri. No, mnogi su sektori ipak izuzeti iz direktive zbog pritisaka vlada zapadnoeuropskih zemalja i sindikata koji strahuju od velikog priljeva jeftine radne snage s Istoka.
Austrijski ministar gospodarstva Martin Bartenstein, aktualni predsjednik Vijeća EU za konkurentnost, izvijestio je u ponedjeljak navečer javnost o značajnom dogovoru koji je postignut nakon 8,5-satnih mukotrpnih pregovora.
Budući da na usluge otpada oko 70 posto europskog gospodarstva, smatra se da je probijanje barijera među pojedinim državama kada je u pitanju pružanje usluga ključ za poticanje rasta.
Njemačka i Francuska predvodile su skupinu zemalja koje su se protivile takozvanom načelu zemlje-porijekla, odnosno prijedlogu da pružatelji mogu pružati usluge po uvjetima važećim u matičnoj zemlji. Pariz i Berlin strahovali su u tom kontekstu od "socijalnog dampinga", jeftine radne snage iz novih članica koja bi pritisnula plaće i razinu socijalne zaštite u starim članicama.
Uspostavljena je delikatna ravnoteža između otvaranja tržišta s jedne i zaštite socijalnih prava i okoliša s druge strane zaključio je državni tajnik u njemačkom ministarstvu gospodarstva Joachim Wuermeling u osvrtu na najnoviji kompromis.
Povjerenik EU za unutarnje tržište Charlie McCreevy izrazio je pritom uvjerenje da liberalizacija krije u sebi potencijal za otvaranje stotina tisuća novih radnih mjesta u Europi.
Novi propisi pokrivaju usluge koje pružaju savjetnici za menadžment, agencije za oglašavanje i zapošljavanje na određeno radno vrijeme i građevinari. Izuzeci obuhvaćaju financijske usluge, prijevoz i proizvodnju i opskrbu električnom energijom.
Nakon što Europski parlament odobri detaljne odredbe koje će biti utvrđene nakon postignutog dogovora, članice će imati rok od tri godine da promjene pretoče u odgovarajuće zakone. Zato djelomična liberalizacija usluga u EU vjerojatno neće stupiti na snagu prije 2009.
(Hina)