Izvjesno je da će 21.000 tvrtki u Hrvatskoj kojima je trajno blokiran račun, unatoč tome što zapošljavaju više od 35.000 radnika, uskoro morati zatvoriti svoja vrata. Te će tvrtke prestati postojati kroz stečaj ili likvidaciju (ako nemaju imovine), jer su trajno nesposobne plaćati svoje obveze, odnosno, trajno su dužne državi, dobavljačima ili radnicima.
Vlada se, naime, namjerava uhvatiti u koštac s tim dugogodišnjim problemom nakon što na snagu stupe modernizirana stečajna pravila. Jedino otvoreno pitanje je režim koji će se primjenjivati na tvrtke koje su u blokadi tek od nedavno, jer još nije jasno hoće li Vlada insistirati na dosljednoj primjeni strogog stečajnog zakona i na te tvrtke, koje ne mogu redovito podmirivati svoje dospjele obveze zato što država oteže s plaćanjem svojih obveza prema njima. Takvih je oko 35.000 obrtnika kojima država duguje oko 4 milijarde kuna.
Eliminacija svih tvrtki koje ne mogu podmirivati svoje obveze s tržišta spominje se i u Strateškom okviru za razvoj 2006 do 2013. U njemu stoji da takvim tvrtkama treba odmah omogućiti njihov odlazak s tržišta i na taj način otvoriti "uska grla" koja ovakve tvrtke stvaraju u ekonomiji.
Kao recept za uspješno uklanjanje tih tvrtki s tržišta, strategija razvitka naglašava potrebu hitnog moderniziranja Zakona o stečaju, a predlaže i rješenja kojima se provedba stečaja treba učiniti mnogo učinkovitijom.
Ukupan iznos nepodmirenih obveza godišnje iznosi oko 11 milijardi kuna, a zabilježen je i rast nelikvidnosti u obrtništvu. U tom je sektoru, naime, došlo do porasta broja blokiranih obrtnika i iznosa nepodmirenih dospjelih obaveza, a do toga je došlo zato što je država počela sporije plaćati svoje obveze. Dok su brzim tempom počele rasti nepodmirene obveze obrtnika prema državi za poreze i doprinose, i država je počela sporije izvršavati svoje obveze, što je zajedno s ponašanjem nekih velikih sustava zaoštrilo problem nelikvidnosti.
Prema posljednjim Fininim podacima o dospjelim, a nepodmirenim nalozima za plaćanje pravnih osoba u Hrvatskoj, potkraj siječnja ove godine 20.674 pravnih osoba s ukupno 36.557 zaposlenih dugovalo je 11 milijardi i 180 milijuna kuna. To znači da je njihov dug u odnosu na kraj 2005. porastao za 203 milijuna kuna, a broj blokiranih tvrtki za 228. Prema podacima koje prenosi Hrvatska gospodarska komora najveći dio nepodmirenih obveza više od 80%, su blokade računa duže od 360 dana, s minimalnim izgledima da se ta sredstva vrate u gospodarstvo.
(T.B.)
Izvor:
Poslovni dnevnik