Udruga za zaštitu prava i interesa poreznih obveznika Hrvatske izračunala je kako radnik u Hrvatskoj 7,5 mjeseci radi za državu, a ostatak godine za sebe.
Na prosječnu godišnju plaću u iznosu od 79.800 kuna, odnosno na ukupne troškove rada u iznosu od 93.525,60 kuna, državi se mora platiti 57.364,67 kuna različitih davanja, ističu u toj udruzi pojašnjavajući kako to znači da radnik u 2006. na ime plaćanja svih davanja mora za državu odraditi 224 kalendarska dana.
Kako bi se riješilo preveliko porezno opterećenje rada udruga predlaže preraspodjelu poreznog opterećenja i to uravnoteženim oporezivanjem rada i kapitala, na način da se započne s oporezivanjem kapitalnih dobitaka i bankarskih kamata te ponovnim uvođenjem oporezivanja dividendi.
Udruga se zalaže za skandinavski model dualnog sustava poreza na dohodak (dohodak od kapitala i dohodak od rada), kojeg bi trebalo prilagoditi hrvatskim specifičnostima.
Također bi se, uz opću stopu PDV-a od 22 posto, trebala primijeniti i snižena stopa od 10 posto (koja u EU ne smije biti niža od pet posto) za neke prehrambene proizvode te usluge javnog značaja, a ne samo za dio turističkih usluga.
Udruga za zaštitu prava i interesa poreznih obveznika drži nužnim uvođenje poreza na imovinu, koji bi bio prihod lokalne samouprave, kao i reformiranje tzv. prikrivenih nameta, od kojih bi mnoge, po uvođenju poreza na imovinu trebalo ukinuti.
(Hina)